Csak pár óráig élvezhette a szabadságot az ETA egykori vezetője
Ismét őrizetbe vették szerda este Párizsban a Baszk Haza és Szabadság (ETA) szeparatista szervezet egykori vezetőjét, akinek szabadlábra helyezését egészségi okok miatt néhány órával korábban elrendelte a francia igazságszolgáltatás.
A távollétében kétszer is elítélt Jose Antonio Urrutikoetxea Bengoetxeát - akit május közepén tartóztattak le Franciaországban - Spanyolország kiadatási kérelme miatt tartóztatta le újból a párizsi ügyészség.
A 2018-ban megszűnt ETA Josu Ternera néven ismert egykori politikai vezetőjének szabadon engedését délelőtt rendelte el a párizsi fellebbviteli bíróság, amely kimondta, hogy a volt terrorista visszakaphatja az útlevelét, de nem hagyhatja el Franciaországot, rendőri felügyelet marad, hetente egyszer meg kell jelennie a kijelölt rendőrőrsön.
Ternerának a bírósági döntést követően azonban nem is volt ideje elhagyni a párizsi La Santé börtönt, ahol ismét előzetes letartóztatásba helyezték. A fellebbviteli bíróságnak 48 óra áll rendelkezésre, hogy megerősítse a szabadon engedésről szóló döntést, vagy a kiadatási kérelem elbírálásig visszaküldje a börtönbe a volt terroristát. Ügyvédjei, Laure Heinich-Luijer és Laurent Pasquet Marinacce szerint Ternera előzetes letartóztatása az újabb ítéletek meghozataláig nem egyeztethető össze az egészségi állapotával. A spanyol sajtó úgy értesült, hogy a 68 éves volt szakadár rákbetegségben szenved.
Ternerát május 16-án fogták el a francia Alpokban, Sallanches településen a spanyol és a francia biztonsági erők közös műveletében 16 évi bujkálást követően. A férfit akkor vették őrizetbe egy francia kórház parkolójában, amikor éppen kezelésre ment.
A spanyol hatóságok azzal vádolják, hogy részt vett a baszk szeparatista szervezet egy 1987-es támadásában a spanyol csendőrség egyik zaragozai kaszárnyája ellen. A robbantásos merényletben tizenegy embert gyilkoltak meg. A férfi emiatt 2002 óta nemzetközi körözés alatt állt.
Consuelo Ordónez, a baszkföldi terrorizmus áldozatai kollektívájának elnöke elmondta: szeretné, ha a volt terroristát kiadná Franciaország Spanyolországnak.
A francia fellebbviteli bíróság egyébként egy későbbi időpontra halasztotta Ternera fellebbezési kérelmének vizsgálatát a 2010-es rendőrgyilkosság miatt ellene terrorista bűnszövetkezet szervezéséért kiszabott hétéves börtönbüntetés ügyében. A baszk szakadárt 2017. május 1-jén is elítélték távollétében a párizsi büntetőbíróságon. Akkor nyolc év szabadságvesztést kapott. Az ez elleni fellebbezési kérelmet június 28-án vizsgálja a bíróság.
- 34963 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34965 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34965 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34966 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34968 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34968 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni