Brexit: a tartalékmegoldás törlését kérte az Európai Tanács elnökétől a brit kormányfő
A brit kormányfő az ír-északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop) törlését kérte a brit európai uniós tagság megszűnéséről (Brexit) szóló megállapodásból hétfőn.
Boris Johnson levélben fordult Donald Tuskhoz, és arra tett javaslatot: a tartalékmegoldás helyett a felek kötelezzék el magukat, hogy alternatív megoldást találnak a Brexit október 31-i határideje után tervbe vett átmeneti időszak végéig.
A brit kormányfői hivatal által hétfő este ismertetett levélben Boris Johnson nyomatékosan ismertette arra vonatkozó álláspontját, hogy a tartalékmegoldást törölni kell az elődje, Theresa May által elért megállapodásból.
Az Egyesült Királyság és az Európai Unió szerinte korábban megegyezésre jutott abban, hogy „alternatív megoldások” is szóba jöhetnek az Ír Köztársaság és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország közötti 499 kilométeres határ ellenőrzésének elkerülésében.
A Brexit után ez lesz az EU és az Egyesült Királyság közötti egyedüli szárazföldi határ, amelynek átjárhatósága az észak-írországi felekezeti erőszaknak véget vető 1998-as nagypénteki megállapodás sarkalatos eleme.
A brit kormányfő a tartalékmegoldást az egyéb lehetőségek keresése iránti elkötelezettségről szóló résszel váltaná fel a megállapodásban, és e lehetőségek keresését az átmeneti időszak végéig tartaná lehetségesnek, a jövőbeni kapcsolatok kialakításának részeként.
Boris Johnson hozzátette, hogy a brit kormány „konstruktív és rugalmas” lesz annak keresésében, hogy milyen kötelezettségvállalások lennének megfelelők arra az esetre, ha az általa említett időszak végéig nem sikerül teljes mértékben rendezni a kérdést.
A brit parlament alsóháza által háromszor is és a jelenlegi kormányfő által is határozottan elutasított tartalékmegoldás szerint a határellenőrzés elkerülése érdekében az Egyesült Királyság egésze vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val, ha nem sikerül olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodásra jutni, amely önmagában feleslegessé tenné e megoldás alkalmazását.
A brit kormány „antidemokratikusnak és szuverenitásával összeférhetetlennek tartja” a tartalékmegoldást, és ezért a törlését követeli a megállapodásból. Erre viszont az Európai Unió nem lát lehetőséget.
A brit kormányfői hivatal tájékoztatása szerint Boris Johnson hétfőn megbeszélést folytatott Leo Varadkar ír kormányfővel telefonon, jelezve neki, hogy a kilépési megállapodást ebben a formában nem fogja elfogadni a brit parlament alsóháza, és törölni kell belőle a tartalékmegoldást, más alternatívát kell találni helyette.
Az ír miniszterelnök megismételte, hogy az EU-ban maradó 27 ország kitart álláspontja mellett, miszerint a megállapodást nem lehet újratárgyalni, és fontos, hogy működőképes jogi garanciára van szükség a fizikai határellenőrzés visszaállításának elkerüléséhez és a szabadkereskedelem fenntartásához az Ír-szigeten.
- 35685 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35688 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35688 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35689 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35690 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35691 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni