Az amerikai külügy megtiltotta Sondland nagykövet tanúvallomását a képviselőházi meghallgatáson
Az amerikai külügyminisztérium megtiltotta kedden Gordon Sondland nagykövetnek, hogy tanúvallomását tegyen a Donald Trump amerikai elnök alkotmányos felmentését célzó eljáráshoz (impeachment) szükséges előzetes képviselőházi bizottságok előtt.
Gordon Sondlandnak, aki az Egyesült Államok nagykövete az Európai Uniónál, kedden délelőtt kellett volna megjelennie a képviselőház vizsgálatot folytató három bizottsága előtti meghallgatáson. A hírszerzési, külügyi és ellenőrzési bizottságok közös meghallgatásán az Ukrajnával kapcsolatos botrányban játszott szerepéről kellett volna beszámolnia.
Robert Luskin, a nagykövet ügyvédje kedd reggel bejelentette, hogy ügyfelével nem sokkal korábban közölte a külügyminisztérium, hogy nem vehet részt a meghallgatáson. „Az Európai Unióhoz delegált, hivatalban lévő nagykövetként és a külügyminisztérium munkatársaként Sondland nagykövetnek a minisztérium előírásait kell követnie” – jelentette ki Luskin. Hozzáfűzte: ügyfele „mélyen sajnálja", hogy nem vehet részt a meghallgatáson, miután éppen ezért tért vissza Brüsszelből Washingtonba, de „készen áll arra, hogy teljes mértékben és az igazságnak megfelelően válaszokat adjon a bizottságok kérdéseire”.
Donald Trump republikánus elnök a kedd reggeli Twitter-bejegyzései egyikében azt írta: "szeretné elküldeni" Sondland nagykövetet a meghallgatásra, „de sajnos egy teljesen kompromittálódott, szabálytalanul működő bíróság előtt tenne tanúvallomást”.
A demokrata többségű képviselőház három bizottsága gyorsított ütemben hívja be és hallgatja meg azokat a személyeket, akik szerinte érintettek lehetnek a Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti júliusi telefonbeszélgetés nyomán kirobbant botrányban, amely miatt a demokraták megindítanák az elnök alkotmányos felmentéséhez vezető eljárást (impeachment). A vitatott telefonbeszélgetésben az újraválasztásáért küzdő Donald Trump felvetette Joe Biden volt alelnök és a rivális Demokrata Párt jelenlegi elnökjelölt-aspiránsa és fia, Hunter Biden korábbi jövedelmező ukrajnai üzleti ügyeinek kivizsgálását. Egyes vélemények szerint azonban hivatali visszaélést követett el, és nyomást gyakorolt az ukrán államfőre ennek érdekében.
- Árulkodó üzenetek – akár a vádemelésig is eljuthat a Donald Trump elleni alkotmányos eljárás
Háttér - Ukrajna-gate: újabb dokumentumokat kértek be a kormányzattól a demokraták
Külföld - Ukrajna-gate: Romániát is belekeverte a botrányba Trump ügyvédje
Külföld - Tekintélyes republikánusok bírálják Trumpot az ukrajnai botrány miatt
Külföld - Újabb kiszivárogtató állítja, hogy Trump nyomást gyakorolt az ukrán elnökre
Külföld - Mike Pence alelnöktől is bekérték az Ukrajnára vonatkozó dokumentumokat
Külföld
- 32517 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 32519 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 32519 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 32521 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 32522 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 32522 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni