Brexit: Boris Johnson aláírta a kilépési megállapodást
Aláírta a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodást péntek este Boris Johnson brit miniszterelnök. A Downing Street által közzétett nyilatkozatában a konzervatív párti kormányfő „fantasztikus pillanatnak" nevezte a dokumentum aláírását.
Johnson szerint ezzel a formális aktussal végre teljesült a brit EU-tagságról 2016-ban rendezett – a kilépésre voksolók szűk, 51,89 százalékos többségű győzelmével végződött – népszavazás döntése, és véget érhet a vitatkozás, a megosztottság, amely túlságosan hosszú ideig tartott.
„Most már egységes országként továbbléphetünk, egy olyan kormány vezetésével, amely a jobb közszolgáltatások, a bővülő lehetőségek megteremtésére összpontosít, és arra, hogy a ragyogó Egyesült Királyság minden zuga kiteljesíthesse képességeit" – fogalmazott az aláírást követő nyilatkozatában a brit miniszterelnök.
Johnson célként jelölte meg azt is, hogy az Egyesült Királyság barátként és szuverén, egyenrangú félként erőteljes új viszonyrendszert alakítson ki az Európai Unióval. A Downing Street tájékoztatása kiemeli azt is, hogy Johnson – ahogy ez ünnepélyes jellegű aláírások esetén a londoni miniszterelnöki hivatalban hagyomány – Parker típusú töltőtollal írta alá a kilépési megállapodást.
A miniszterelnöki hivatal által közzétett fotó tanúsága szerint a brit kormányfő aláírását viselő oldalon az Európai Unióban honos összes nyelven, köztük magyarul az áll, hogy „Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága részéről".
A Johnson által aláírt kilépési megállapodást Brüsszelből szállították Londonba, és a ceremónián az Európai Unió, a brit külügyminisztérium és a Downing Street tisztviselői is jelen voltak, köztük David Frost, a brit Brexit-tárgyalóküldöttség vezetője.
Az Egyesült Királyságban csütörtök este emelkedett törvényerőre a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodás, miután a parlament által elfogadott egyezményt II. Erzsébet királynő jóváhagyta.
Pénteken aláírta a megállapodást Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is. Az Európai Parlament (EP) jövő szerdán szavaz a Brexit-megállapodásról. Az EP alkotmányügyi bizottsága (AFCO) nagy többséggel elfogadott jelentésében a kilépési egyezmény elfogadását javasolta az EP-képviselőknek, annak érdekében, hogy a brit EU-tagság rendezett módon szűnhessen meg. Az összes jogi aktus befejeződése után brit részről Dominic Raab külügyminiszter aláírja a Brexit-megállapodás ratifikációs okmányát, amelyet Brüsszelben még a kilépés napja előtt letétbe helyeznek.
- 34951 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34953 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34953 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34954 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34956 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34956 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni