Az EP egyik Brexit-ügyi jelentéstevőjévé nevezték ki Vincze Loránt képviselőt
Az Európai Néppárti képviselőcsoport javaslatára a LIBE szakbizottság részéről Vincze Loránt az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeli kapcsolatára vonatkozó tárgyalások állandó jelentéstevője.
Az RMDSZ EP-képviselője fogja nyomon követni az Európai Bizottság és az Egyesült Királyság kormánya közötti tárgyalásokat az állampolgárok jogai, az igazságügyi és belügyi együttműködés, a személyes adatok védelme, illetve a menekültügy, határvédelem és biztonságpolitika területein – közölte szerdán a képviselő sajtóirodája.
Az Európai Parlament szerdán délben fogadta el a tárgyalások megindítására vonatkozó határozatát, amelynek kidolgozásában Vincze Loránt is részt vett. A határozat kimondja: a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok mellett a polgárok jogainak is – ideértve az Egyesült Királyság állampolgárainak az EU-n belüli, kölcsönös megközelítésen alapuló szabad mozgását is – az EU és az Egyesült Királyság közötti jövőbeli nemzetközi megállapodás oszthatatlan részét kell képeznie.
A vitán Vincze Loránt a brit miniszterelnöknek arra a kijelentésére utalva, miszerint az Egyesült Királyság nem kívánja alkalmazni a szabad mozgás elvét az Unió és az Egyesült Királyság között, kifejtette: a személyek és a munkavállalók mobilitása mindig közvetlenül kapcsolódott az Európai Unió belső piacának zökkenőmentes működéséhez, amelyhez az Egyesült Királyság súrlódásmentes hozzáférést szeretne.
„Az évek során azonban a személyek szabad mozgása megváltoztatta a csatorna mindkét oldalán lévő társadalmak társadalmi szövetét is. A bevándorlás aránytalan megszigorítása számtalan társadalmi kapcsolatra lesz negatív hatással, ennek elkerülése érdekében olyan ambiciózus megállapodásra kellene jutni, amely tekintetbe veszi az EU és brit állampolgárok társadalmai között létező szoros összefonódásokat is” – nyilatkozta a politikus.
Az EP felügyeli a tárgyalásokat
Az Európai Parlament az Európai Bizottság által megfogalmazott, és az Unió főtárgyalója, Michel Barnier által február 3-án bemutatott tárgyalási mandátumtervezet alapján a Parlament a keddi vitán és a szerdai szavazáson véglegesítette álláspontját az Unió és az Egyesült Királyság jövőbeli kapcsolatáról folytatott tárgyalásokról. A tárgyalási mandátumtervezet szabja meg a tárgyalások témaköreit és az elérendő célokat.
A mandátumtervezetet az Unió 27 tagországának képviselőjéből álló Európai Tanács hagyja jóvá. Bármely jövőbeli megállapodás életbe lépéséhez azonban szükség van az EP jóváhagyására. Az EP ezért állított fel koordinációs csapatot az Európai Bizottság által folytatott tárgyalások szoros nyomon követésére, és a parlamenti álláspont képviseletére. A Tanács február 25-én várhatóan elfogadja a mandátumtervezetet, ezt követően indulhat meg az első tárgyalási forduló március elején.
- 33798 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33800 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33800 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33801 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33803 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33803 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni