Betegség esetén az uralkodónak le kéne mondania a britek szerint
A britek relatív többsége most első ízben vélekedik úgy, hogy II. Erzsébet királynőnek távoznia kellene trónjáról, ha esetleges betegsége akadályozná uralkodói feladatainak ellátásában.
A The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lap megbízásából elvégzett országos felmérés azt mutatta ki, hogy az alattvalók 48 százaléka a királynő visszavonulását tartaná a helyes megoldásnak a 87 esztendős uralkodó komolyabb betegsége esetén.
A megkérdezettek 43 százaléka volt azon az állásponton, hogy II. Erzsébet királynőnek akkor is a brit trónon kellene maradnia, ha kötelezettségeit egészségi okokból már nem tudja ellátni.
A lap értékelése szerint ez markáns fordulat, ugyanis az előző, márciusban elvégzett hasonló felmérésben még 51 százalék - vagyis a válaszadók abszolút többsége - vélte úgy, hogy az uralkodónak, aki 61 esztendeje ül az Egyesült Királyság trónján, betegség esetén sem szabadna lemondania, inkább a királyi család többi tagjának kellene átvennie tőle egyes feladatait.
A kérdésnek különös aktualitást ad az a nagy feltűnést keltett minapi hivatalos bejelentés, hogy a királynő nem vesz részt a zömmel egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség idei csúcstalálkozóján; képviseletében legidősebb fia, Károly trónörökös utazik majd a novemberi Srí Lanka-i értekezletre.
Negyven éve most fordul elő első ízben, hogy a királynő nem lesz jelen a nemzetközösségi állam- és kormányfők kétévente esedékes találkozóján. A Buckingham-palota szóvivője nem is titkolta, hogy az udvar - tekintettel az uralkodó korára - most már igyekszik korlátozni II. Erzsébet királynő külföldi utazásainak számát.
Márciusban nagy feltűnést keltett az is, hogy a királynő kórházi kezelésre szorult heveny emésztőszervi fertőzéses tünetek miatt. A kórházban mindössze 24 órát töltött, ám egy teljes heti programját - köztük hivatalos olaszországi látogatását - törölték, amire hosszú évek óta szintén nem volt példa.
A brit sajtóban most már kezdenek megjelenni a találgatások a királynő egészségi állapotáról. A spekulációkat csak táplálja, hogy az udvar a szinte törvény erejű szokásjognak megfelelően a szükséges minimumon túl soha nem közöl részleteket a királyi család magas rangú tagjainak esetleges egészségi problémáiról.
A The Sunday Times felmérése arról is tanúskodik, hogy a 64 esztendős Károly trónörökös egyre népszerűbb a britek körében. A válaszadók 50 százaléka jósolta azt, hogy a walesi hercegből jó király lesz; ez 13 százalékpontos emelkedés az egy éve elvégzett hasonló közvélemény-kutatás eredményéhez képest. Még többen, 60 százaléknyian gondolják úgy, hogy Károly kedvezően járult hozzá a monarchia megítéléséhez.
Messze túlszárnyalja azonban Károly herceg népszerűségét elsőszülött fiáé, Vilmos hercegé, akiről az alattvalók 85 százalékának van kedvező véleménye és alig 3 százalékuk ítéli meg negatívan Vilmos szereplését. Igen népszerű Vilmos herceg várandós hitvese, Katalin cambridge-i hercegnő is; róla 79 százalék mondta azt, hogy tevékenysége kedvező hatást gyakorol a monarchia intézményére, csak 5 százalék fogalmazott meg ezzel ellenkező véleményt.
- 35453 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35455 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35455 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35457 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35458 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35458 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni