Utólag „csökkent" az oklahomai tornádó áldozatainak száma
A korábban bejelentett 51-ről 24-re csökkent hivatalosan kedden az Oklahoma City egyik elővárosán végigsöpört tornádó eddig megtalált halálos áldozatainak száma.
Amy Elliott, Oklahoma City halottkémi hivatalának szóvivője kijelentette, hogy a korábbi adatban több olyan áldozat is szerepelt, akinek halálát a hétfői moore-i katasztrófát követő káoszban, egyebek között az üzemképtelenné vált kommunikációs rendszerek miatt, kétszer jelentették be.
Elliott ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a romok alatt még további holttestekre bukkanhatnak a mentőalakulatok, így a veszteséglista ismét bővülhet.
A kedden közölt, módosított hivatalos adatok szerint a halálos áldozatok között kilenc gyerek van. A romok alól kedd délelőttig több mint 100 embert emeltek ki élve. A kórházakban több mint 240 sérültet ápolnak, közöttük mintegy 60 gyerek van.
Barack Obama elnök kedden bejelentette: arra utasította a veszélyhelyzetek kezeléséért felelős szövetségi ügynökséget (FEMA) hogy haladéktalanul adjon meg minden segítséget az oklahomai tornádó áldozatainak.
Az elnök "a történelem egyik legpusztítóbb tornádójának" nevezte a forgószelet, amely katasztrofális rombolást végzett Oklahoma City egyik elővárosában, Moore-ban. Egyúttal hozzátette, hogy az elszenvedett veszteségek mértéke még nem ismeretes. Obama korábban jelentős katasztrófa sújtotta övezetnek minősítette a térséget.
A Fujita-Pearson skála szerint EF-4-es erősségű tornádó, amely hétfő délután söpört végig Moore-on, egy iskolát teljesen, egy másikat pedig részben romba döntött, több tucatnyi lakóházat pedig elsöpört a föld színéről. Az épületek maradványai között a katasztrófa óta megállás nélkül dolgoznak a mentőalakulatok.
Az oklahomai vihar-előrejelző központ szerint az állam területén, valamint Texasban, Arkansas-ban és Louisianában kedden további tornádók várhatók, és jégeső is valószínű.
A hétfői volt a negyedik tornádó, amely 1998 óta lecsapott Moore-ra. A legerősebb, EF-5-ös fokozatú 1999-ben pusztított a városban, ez 486 kilométeres szélsebességével világrekordot állított fel. Akkor 41-en haltak meg.
Az 1950 óta vezetett hivatalos nyilvántartás szerint az Egyesült Államokban az eddig legtöbb halálos áldozattal járó tornádó 2011-ben a Missouri állambeli Joplinra csapott le. A katasztrófában, amelynek szerdán lesz a második évfordulója, 158-an vesztették életüket, és több százan megsérültek.
- 34310 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34312 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34312 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34314 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34315 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34315 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni