Az amerikai külügyminiszter óvatosságra intette az olasz kormányt Kínával kapcsolatban
A Kína által kínált partnerségi kapcsolat nem őszinte, az ázsiai ország saját stratégiai céljait akarja megvalósítani Európában – hangsúlyozta az amerikai külügyminiszter szerdán Rómában, európai útja második állomásán.
Mike Pompeo Giuseppe Conte olasz miniszterelnökkel és Luigi Di Maio külügyminiszterrel találkozott. A római kormány tájékoztatása szerint a több mint egyórás megbeszélésen téma volt a koronavírus-járvány, a földközi-tengeri térség biztonsága és a Kínával való kapcsolat is.
Sajtótájékoztatóján az amerikai diplomácia vezetője elmondta, figyelmeztette Giuseppe Contét, hogy az 5G-s technológia és mobilhálózat terén figyeljen a nemzeti biztonságra és az olaszok adatainak védelmére. „A Kínai Kommunista Párt saját gazdasági jelenlétét igyekszik megerősíteni, stratégiai célokat követ, partnerségi kezdeményezései nem őszinték" – mondta. Pompeo a koronavírus elterjedésében is Kína felelősségét hangsúlyozta, kiemelve, az információk elhallgatásával Peking több mint egymillió ember halálát és több milliárd dolláros gazdasági kárt okozott.
Az amerikai külügyminiszter derűlátóan nyilatkozott a líbiai helyzetet illetően, hangoztatva, hogy az utóbbi héten előrehaladás történt a felek közötti párbeszédben. Hozzátette, hogy Washington támogatja az Angela Merkel német kancellár kezdeményezte, úgynevezett 5+5 katonai bizottság munkáját, amely feladatának a tűzszünet életbe léptetése és a felek ellenőrizte térségek kijelölése számít. Emellett „destabilizálónak" nevezte Moszkva magatartását, valamint az ellenzéki Alekszij Navalnij megmérgezésének tisztázását sürgette.
Honored to participate in @USinHolySee’s Advancing and Defending International Religious Freedom Through Diplomacy symposium. The Vatican is a vital partner in defending this unalienable right in places where it is under threat. pic.twitter.com/LTcroYr9HQ
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) September 30, 2020
Mike Pompeo felszólalt egy vallásszabadságról rendezett konferencián is, amelyen részt vett Pietro Parolin szentszéki államtitkár és a vatikáni külügyminiszter, Paul Richard Gallagher. Beszédében kifejtette, hogy Donald Trump elnöksége alatt a kínai nép életének jobbá tételén dolgoztak. „Nem akarjuk, hogy Kínában megsértsék az emberi jogokat, és mindazoknak, akik tehetnek a Kínai Kommunista Párt elnyomása ellen, cselekedniük kell" – húzta alá a Vatikán és Kína között két éve aláírt, megújítás előtt álló megállapodásra utalva. Mike Pompeo korábban a megújítás ellen emelte fel a szavát, úgy ítélve, hogy az „megkérdőjelezné a Szentszék erkölcsi tekintélyét".
Paul Richard Gallagher érsek újságíróknak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az amerikai politika eszközként akarja felhasználni a Vatikán egyházpolitikai döntéseit, Pietro Parolin bíboros pedig kijelentette, a „pápát ki kell hagyni az amerikai elnökválasztási kampányból".
A szentszéki államtitkárságon csütörtökön fogadják Mike Pompeót. Az amerikai külügyminiszter Görögországból érkezett Rómába, ahonnan Horvátországba utazik tovább.
- 35671 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35673 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35673 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35674 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35676 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35676 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni