Spanyolország: szükségállapotot vezet be a kormány a madridi tartomány kilenc városában
Szükségállapotot vezet be a spanyol kormány kilenc városban a madridi tartományban a következő 15 napban, hogy megfékezze a koronavírus-fertőzés terjedését – jelentette be a spanyol egészségügyi miniszter a kabinet pénteki rendkívüli ülését követő sajtótájékoztatón.
Salvador Illa indoklása szerint az intézkedésre azért van szükség, mert a madridi tartomány felsőbírósága (TSJM) csütörtöki határozatában nem hagyta jóvá a szabad mozgás korlátozásáról szóló, múlt héten kiadott rendeletet. A szükségállapot elrendelése jogalapot ad arra, hogy végre lehessen hajtani ezt az intézkedést – hangsúlyozta.
A tárcavezető felidézte: azokon a területeket lépnek életbe a tilalmak, ahol százezer lakosonként legkevesebb ötszáz koronavírus-fertőzést jelentenek, az elvégzett tesztek több mint 10 százaléka lesz pozitív, valamint az intenzív osztályok telítettsége tartományi szinten meghaladja a 35 százalékot.
Az intézkedések kilenc várost érintenek a régióban, ezek: Alcobendas, Alcorcón, Fuenlabrada, Getafe, Leganés, Madrid, Móstoles, Parla és Torrejón de Ardoz. A felsorolt városokba csak meghatározott indokkal lehet be- illetve kijutni, ilyen például a munkavégzés, az oktatás, az orvosi ellátás. A kereskedelmi és vendéglátó egységek a befogadóképesség feléig fogadhatnak vásárlókat, vendégeket, továbbá rövidített nyitvatartással működhetnek.
„A számok magukért beszélnek” – jegyezte meg Salvador Illa felsorolva, hogy a tartomány 286 egészségügyi körzetének 60 százalékában 500 felett van a százezer lakosra jutó esetszám. A kórházakban több mint háromezer Covid-beteget kezelnek, egy hét alatt pedig 63-an hunytak el a régióban. Több európai fővárost is példaként említett, ahol már alacsonyabb fertőzési rátánál szigorúbb intézkedéseket vezettek be.
Salvador Illa szerint a tartományi autonóm kormány nem cselekedett kellő időben, de – mint mondta – „a türelemnek is van határa”, a központi kormánynak lépnie kellett a madridiak egészségének védelmében, valamint, hogy megakadályozza a vírus továbbterjedését más országrészekre.
Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter a sajtótájékoztatón bejelentette: hétezer rendfenntartó vethető be az intézkedések betartásának ellenőrzésére a közutakon és a tömegközlekedésben. A különböző egységek munkájának összehangolására koordinációs központot hoznak létre.
Saját járványkezelési terve volt a tartománynak
A miniszterek bejelentését megelőzően Enrique Ruiz Escudero, a madridi tartomány egészségügyi tanácsosa sajtótájékoztatón elmondta: a csütörtöki bírósági döntés után tájékoztatták a központi kormányt saját járványkezelési tervükről, amellyel teljes városok lezárása helyett csak abban az 51 egészségügyi körzetben vezettek volna be korlátozásokat, ahol a legmagasabb a fertőzöttek aránya.
Korábban már elkezdték ezt alkalmazni 45 körzetben, ahol ennek hatására csökkenni kezdett a fertőzöttek, a kórházba kerülők száma is – tette hozzá. A szakpolitikus szerint épp ezért nehéz megérteni a szükségállapot bevezetését, amelyet szerinte a központi kormány már napokkal ezelőtt eldöntött, mert nem hagyott számukra mozgásteret a párbeszédre.
Másfél hete tart a nézetkülönbség
A központi szocialista és a tartományi konzervatív kormány között másfél hete alakult ki nyilvános nézetkülönbség arról, hogy milyen intézkedésekkel kellene megfékezni az ország többi térségéhez képest nagyobb esetszámokat mutató régióban a vírus terjedését.
A tartományi vezetés elutasította és gazdasági katasztrófának minősítette a teljes lezárásának lehetőségét, ragaszkodva saját járványügyi elképzeléseihez, amelyek hatékonyságát viszont a központi kormány megkérdőjelezte. Így lépett életbe múlt pénteken az a miniszteri rendelet, amely egységes járványügyi kritériumokat alkalmaz a százezer lakos feletti városokban. Ezek azonban jelenleg csak a madridi tartományban érvényesülnek.
(Címlapi illusztráció: Agerpres/EPA)
- 35680 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35682 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35683 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35684 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35685 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35685 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni