Megerősített többfokozatú készenléti rendszer lép életbe Angliában
A londoni miniszterelnöki hivatal vasárnapi tájékoztatója szerint a korábbihoz hasonló, de egyes elemeiben megerősített többfokozatú készenléti rendszer lép életbe Angliában a koronavírus-járvány megfékezését célzó jelenlegi zárlat december eleji lejárta után.
A Downing Street szóvivője közölte, hogy Boris Johnson miniszterelnök vasárnap estére soron kívüli kormányülést hívott össze a karácsony előtti időszakra szóló védekezési tervek véglegesítésére. Johnson - aki jelenleg 14 napos elkülönítésben van, miután a minap egy koronavírus-fertőzött képviselővel költött el munkareggelit - hétfőn hivatalosan ismerteti a terveket az alsóház tagjaival, valószínűleg videókapcsolaton.
Hivatalának vasárnapi tájékoztatása szerint az elképzelés az, hogy a korábbinál több országrész kerül a háromfokozatú készenléti rendszer legmagasabb, vagyis legszigorúbb fokozatának hatálya alá, és az egyes fokozatok alapján előírt intézkedéseket is megerősítik. A Downing Street szóvivője ennél több érdemi részletet nem fedett fel.
Az eddig is köztudott volt, hogy a kormány tudományos és egészségügyi tanácsadói a korábbi háromfokozatú készenléti rendszert nem tartották elégségesnek a járvány megfékezésére. Az ősz elején Angliában bevezetett háromfokozatú készültségi rendszerben a közepes járványügyi készenlét volt a legalacsonyabb, utána következett a magas, majd a nagyon magas fokozat, egyre szigorodó korlátozásokkal. Az egyes országrészekben más-más fokozat volt érvényben a helyi járványhelyzettől függően.
Boris Johnson azonban a kormányzati tanácsadók folyamatos sürgetésének engedve néhány hét után felfüggesztette ezt a rendszert, és november 5-től december 2-ig egységes, Anglia egészére kiterjedő korlátozásokat rendelt el. Ennek alapján az Angliában élők jelenleg csak meghatározott indokokkal hagyhatják el otthonukat. Ezek közé tartozik az orvosi ellátás, az alapvető szükségleti cikkek és a gyógyszerek beszerzése, a munkahelyre utazás azok esetében, akik otthonról nem tudják ellátni munkájukat, illetve a szabadtéri testedzés.
Ezenkívül mindenki csak egy, vele nem egy fedél alatt lakó emberrel találkozhat szabadtéren is, a nem egy háztartásban élők pedig nem látogathatják egymást lakásban, még a családtagok sem. Mindemellett a nem alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok, valamint a pubok, a bárok és az éttermek is bezártak.
Karácsonyra enyhítéseket remélnek
A brit kormány korlátozó intézkedései rendszerint csak Angliára terjednek ki, mert az egészségügyi szabályozás az Egyesült Királyság többi országában - Skóciában, Walesben és Észak-Írországban - a helyi kormányok hatáskörébe tartozik. Ez a korlátozás ér véget december 2-án, és ennek helyébe lép a tervezett régi-új, a korábbihoz képest megszigorított többfokozatú készenléti rendszer.
A brit kormány rendre hangoztatott célja az, hogy e korlátozásokkal olyan szintre szorítsa le a járvány terjedési ütemét, amely karácsonyra lehetővé teszi az intézkedések szigorának enyhítését. A legfrissebb számok máris a koronavírus-járvány terjedésének jelentős lassulását mutatják.
(Idős házaspár London utcáin | Fotó: Agerpres/EPA)
- 35204 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35206 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35206 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35207 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35209 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35209 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni