Az Egyesült Államok formálisan is kilépett a Nyitott Égbolt egyezményből
Az Egyesült Államok formálisan is kilépett a Nyitott Égbolt egyezményből – jelentette be vasárnap kiadott közleményében az amerikai külügyminisztérium.
A tárca felidézte: az Egyesült Államok a szerződés által biztosított jogával élve május 22-én értesítette az egyezmény aláíróit a kilépéséről, amely az értesítéstől számított hat hónap múltán lép életbe. „A hat hónap eltelt, az Egyesült Államok kivonulása 2020. november 22-én életbe lépett, az Egyesült Államok többé nem résztvevője a Nyitott Égbolt egyezménynek" – olvasható a rövid külügyi közleményben.
A Nyitott Égbolt egyezményt – amely fegyverzetkorlátozási megállapodás – 1992-ben dolgozták ki, 2002-ben lépett életbe. Lehetővé tette a részt vevő 35 államnak – köztük az Egyesült Államoknak, Oroszországnak, Kanadának, Ukrajnának, Lengyelországnak és Magyarországnak is –, hogy fegyvertelen megfigyelési repüléseket végezhessenek egymás területe felett. A cél a katonai tevékenység átláthatóságának biztosítása volt.
Today, pursuant to earlier notice provided, the United States withdrawal from the Treaty on Open Skies is now effective. America is more secure because of it, as Russia remains in non-compliance with its obligations.
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) November 22, 2020
Az amerikai kormányzat arra hivatkozva lépett ki az egyezményből, hogy Moszkva megsértette a megállapodást, mivel egyes vidékei felett korlátozta, vagy meg is tiltotta a repüléseket. Washington szerint az orosz fél a Kalinyingrád, valamint az Oroszország és Grúzia határsávja feletti repüléseket korlátozta, továbbá az orosz hadgyakorlatok idején tartott ellenőrzéseket sem tette lehetővé.
Az egyoldalú amerikai lépés bejelentése után, még májusban Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára nyilatkozatban szögezte le, hogy az észak-atlanti szervezet valamennyi tagja továbbra is maradéktalanul teljesíti a szerződés rendelkezéseit, és a NATO változatlanul elkötelezett a biztonság szavatolása kulcsfontosságú elemének számító hatékony, felelős és ellenőrizhető fegyverzetellenőrzés mellett. Nyilatkozatában a NATO-főtitkár is említette az amerikai fél által kifogásoltakat, és felszólította Oroszországot, hogy térjen vissza az egyezményben foglaltak teljesítéséhez.
(Nyitóképen: Mike Pompeo amerikai külügyminiszter | Fotó: Agerpres/EPA)
- 35659 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35662 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35662 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35663 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35664 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35665 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni