Horn Gyulára emlékezett a magyar országgyűlés
Horn Gyula volt magyar miniszterelnökre emlékeztek az Országgyűlésben pénteken napirend előtt. Kövér László, az Országgyűlés elnöke úgy fogalmazott: Horn Gyula a rendszerváltozás előtt és után is meghatározó szocialista politikus volt.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke azt mondta: reálpolitikus volt, aki mindig előrébb látott, mint kortársai. Kiváló politikai és taktikai érzékével helyes célokat tűzött ki, és azokat el is érte. Ezért lehetett a rendszerváltás utáni Magyarország legsikeresebb miniszterelnöke - tette hozzá.
Az Országgyűlésben a volt kormányfő gyászszalagos képe mellé virágcsokrot helyeztek el. A megemlékezésen jelen volt Orbán Viktor miniszterelnök.
Az osztrák kancellár nagy európaiként méltatta Horn Gyulát
Werner Faymann osztrák szociáldemokrata kancellár nagy európaiként méltatta a szerdán elhunyt volt magyar miniszterelnököt, Horn Gyulát.
Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) csütörtöki közleménye szerint a kancellárt "mélyen lesújtotta" Horn Gyula halálhíre.
"Személyében egy nagy európai távozott közülünk. Egy fontos harcostársat veszítettünk el, aki Magyarország határain túl is tiszteletnek örvendett" - fogalmazott Werner Faymann.
"Horn jelentős szerepet játszott Magyarországnak a diktatúrából a demokráciába való sima átmenetében. Kijelölte az utat országa számára egy demokratikus jövő felé" - méltatta az osztrák kancellár Horn Gyula életművét.
Hans-Dietrich Genscher: egész Európának nagy veszteség Horn Gyula halála
Horn Gyula halála nemcsak a magyar népnek, hanem egész Európának nagy veszteség - reagált Horn Gyula halálhírére Hans-Dietrich Genscher egykori német külügyminiszter.
Hans-Dietrich Genscher csütörtöki közleményében kiemelte: "egy nagy európai távozott közülünk". Hozzátette: Horn Gyula "Európa nagy reformerei közé tartozott, akik befejezték a hidegháborút és megnyitották a kaput egy új Európa felé". A magyar politikus ezzel "bőven megszolgálta" az európai egységfolyamat előmozdításában kiemelkedő érdemeket szerzett személyiségeknek járó Nemzetközi Károly-díjat, amelyet 1990-ben adtak át neki Aachenben - mondta.
"Mi, németek ezenfelül egy olyan embert gyászolunk, akinek felejthetetlen tetteket köszönhetünk" - fűzte hozzá Hans-Dietrich Genscher. Kifejtette: amikor 1989-ben több tízezer "NDK-s német" keresett menedéket Magyarországon, Horn Gyula "szívós küzdelemmel" próbálta elérni az NDK vezetésénél, hogy járuljon hozzá a menekültek Nyugat-Németországba távozásához. A kelet-berlini kormány elutasító válasza után Horn Gyula és Németh Miklós miniszterelnök vállalta a kiengesztelhetetlen konfliktust, és "az emberiesség és a felelősség elvét" követte.
"Magyarország ezzel egy új gondolkodásmód kiindulópontja lett Európában, amit mi, németek soha nem felejtünk el Horn Gyulának és a magyar népnek" - közölte a volt német külügyminiszter, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) tiszteletbeli elnöke.
Hans-Dietrich Genschert a német és az európai egység építőmestereként tartják számon. A liberális politikus összesen 18 évig volt külügyminiszter, ezzel csúcstartó a nyugati demokráciák II. világháború utáni történetében. 1974-től a nyugatnémet diplomáciát vezette, majd 1990-től 1992-ig az újraegyesített Németország külügyminisztere volt.
Genscher jelentette be 1989 szeptemberében a prágai német nagykövetség erkélyéről, hogy a keletnémet menekülteknek megnyílt az út nyugatra, és német részről ő volt az 1992-ben megkötött magyar-német barátsági szerződés egyik aláírója is Helmut Kohl kancellár mellett.
Német külügyminiszter: egy nagy európai ment el
Horn Gyula nagy európai volt, akinek külügyminiszterként véghezvitt bátor tetteit a németek soha nem felejtik el - reagált Horn Gyula halálhírére a német külügyminiszter.
Guido Westerwelle felidézte: Horn Gyula 1989 augusztusában külügyminiszterként "szó szerint szétvágta az Európát 40 évig megosztó vasfüggönyt", amikor pedig nem sokkal később bejelentette, hogy Magyarország engedélyezi a volt NDK több ezer polgárának a kiutazást Nyugatra, "végérvényesen bebiztosította a helyét a történelemkönyvekben".
A német külügyminiszter szerdai berlini közleményében kiemelte: "egy nagy európaitól veszünk búcsút, aki az európai történelem egy döntő pillanatában helyesen cselekedett, és a szabadság és emberiesség európai értékei szerint élt".
- 34322 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34324 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34324 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34326 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34327 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34327 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni