Július elsejétől Horvátország a 28. uniós tagállam


-A A+

Horvátország európai uniós csatlakozása generációk álmának valóra válása, példa a Nyugat-Balkán államainak - s egyben az ország felelőssége is irányukba -, miközben olyan érték, amit nem ajándékként kapott, hanem kemény munkával ért el - ezt hangsúlyozták Zágrábban vasárnap éjszaka Európa és Horvátország vezető politikusai. A horvát fővárosban, a Jelacic téren tartott központi csatlakozási ünnepségek keretében, sokezres közönség és mintegy 170 vezető politikus jelenlétében, nem sokkal éjfél előtt szólalt fel.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke, aki úgy fogalmazott: a horvátok visszatértek jogos helyükre, Európa szívébe. Elismerését fejezte ki azért, hogy Horvátország hatalmas változáson ment át az utóbbi évtizedekben, demokratikus országgá vált, amely tiszteletben tartja az alapvető jogokat.Európa feladata ma az, hogy javítsa a gazdasági helyzetet, erősítse a demokráciát és jobb jövőt építsen, ami komoly kihívás - hangsúlyozta az EB elnöke. Megerősítette, hogy "Horvátország példa a térség államai számára" a reformok és a megbékélés szempontjából, és üdvözölte is egyúttal az elkötelezettséget, hogy segítséget nyújtanak számukra megtalálni a helyes utat.

Herman Van Rompuy, az Európai Tanács (ET) elnöke azt mondta: a horvátok mindig is európaiak voltak, de most váltak az unió tagjává. A kemény munkával elért siker, az uniós belépés azonban a közös jövőnk iránti felelősség megosztását is jelenti. A Nyugat-Balkán országai számára a horvát csatlakozás mérföldkő a közös jövőbe vezető úton, amelynek célja: együtt élni békében és jólétben. "A régió éllovasaként Horvátországnak, már mint EU-tagnak, életbevágóan fontos szerepe van" - fogalmazott az ET elnöke.

Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke szerint az EU már létrejötte óta "a béke ígérete", s különösen az alig két évtizeddel ezelőtt még háború sújtotta nyugat-balkáni térség számára a béke és a változás ígérete is egyben. Úgy fogalmazott, hogy Horvátország "az európai szellem úttörője", a demokráciára, a jogra és a megbékélésre alapozva építette fel intézményeit, gazdasági reformot hajtott végre, és megmutatta, hogy határozott és kemény munkával elérhető az európai uniós tagság.

Ivo Josipovic horvát köztársasági elnök azt mondta: több generáció álma vált valóra az unióhoz való csatlakozással, amely egyben alapja az utánunk következő nemzedék "biztonságos, demokratikus és európai jövőjének". Hozzátette ugyanakkor: a horvátok mindig is európaiak voltak, ez kulcsfontosságú része a nemzeti identitásnak, az általuk vallott értékeknek, amelyek legfontosabbika a béke. A csatlakozás nem ajándék, kemény munka eredménye, s a horvátok számára reményt is ad, de nem szabad hagyni, hogy a gazdasági válság befelhőzze a jövőképünket és az optimizmusunkat. "A válság kihívás, jobbá tenni a holnapot a mánál" - emelte ki a horvát államfő.

Zoran Milanovic miniszterelnök kijelentette: tudni kell, hogy a horvátok "racionális emberek, akik reálisan látják magukat, országukat és szerepüket az Európai Unióban és a világban". A csatlakozás pedig nem menekülés, hanem felelősség, "rajtunk múlik, hogy a régió országai milyen gyorsan teljesítik a csatlakozáshoz szükséges európai kritériumokat". Kifejtette, hogy a horvátok identitása sok, néha ellentmondó elemekből áll. Egyrészről a közép-európai és főleg a nyugati civilizáció befolyásolja, másrészről a Balkán keleti hatásai alakítják, de mindez együtt tovább gazdagítja Európa "varázslatosan változatos identitását" - szögezte le a horvát kormányfő.

A horvát főváros forgalmas főútjain és belvárosában már vasárnap délelőtt korlátozták a járműforgalmat, a déli városrészben lévő repülőtérre, vagy a közúton konvojokban érkező külföldi delegációk áthaladása idején teljesen lezárták az utakat. Kora délután hermetikusan körülzárták a központi ünnepségek két helyszínét is, a Szent Márk és a Jelacic teret, ez utóbbi helyszínre - ahol a villamosforgalmat is leállították - csak az esti órákban kezdték visszaengedni a kitartóan vagy kevésbé türelmesen várakozó érdeklődőket, kizárólag szigorú fémdetektoros vizsgálat után.

A város főútjai mentén és az ünnepségek helyszínén több ezer rendőr és biztonsági ember teljesít szolgálatot, átlag ötméterenként rendőrök állnak, akik kutyákkal, fémkeresőkkel a teljes területet átvizsgálták. Az MTI tudósítója azt látta, hogy a hulladéktárolókat, de még a villanyoszlopok szerelőnyílásait is egyesével ellenőrizték, a közönségnek érkezők közül még a gyerekeket és a babakocsikat is tüzetesen átvizsgálták.

Este hét óra után kezdődött a politikusok programja, ők a Szent Márk téren lévő kormányzati épületben gyülekeztek. A csúcstalálkozókon elmaradhatatlan közös fotózás után Ivo Josipovic köztársasági elnök és Zoran Milanovic miniszterelnök ad munkavacsorát, innen érkeznek meg este 11-kor a résztvevők a Jelacic térre, ahol éjfél előtt és után a köszöntő beszédek hangzanak majd el.

Mindeközben kora este elkezdődött az igazi népünnepély is, a téren könnyűzenei koncertekkel szórakoztatják a zágrábiakat. Az egészen hajnalig tartó programot közel 700 ezer eurós költségvetésből állították színpadra, és csaknem 700 szereplő váltja egymást, bemutatva a horvát kultúra és a tudomány értékeit és nagyjait.

A nagyszabású zágrábi eseményekről több mint 700 újságíró, fotóriporter és operatőr tudósít a világ számos sajtóorgánumának, Brazíliától Kínán és Japánon át egészen Togóig.








EZT OLVASTA MÁR?

X