Először tanácskoztak a Duna-menti országok képviselői
A Duna Stratégia részeként első alkalommal tartották meg a Duna menti parlamenti képviselők konferenciáját a németországi Ulm-ban. A találkozón tíz ország nemzeti parlamenti képviselői vettek részt. Az Európai Parlament részéről az RMDSZ-es Sógor Csaba és a német Michael Theruer voltak jelen.
A parlamenti képviselők konferenciáján jelen volt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Vajdaság Autonóm Tartomány parlamentjének elnöke, illetve Jakab István, a magyar országgyűlés alelnöke is.
A résztvevők elfogadtak egy 11 pontos zárónyilatkozatot, amelynek 4-es pontja kimondja, hogy a kisebbségek, az etnikai és felekezeti csoportok jogainak védelme a Duna menti együttélés kötelező értékalapjai. A 9-es pont pedig azt határozza meg, hogy a meglévő pénzforrásokat a kulturális javak védelmére és egymás kölcsönös megismerésére egyaránt fel kell használni. A parlamenti képviselők következő találkozójára 2014 őszén, Budapesten kerül sor.
A konferenciával párhuzamosan megalapították a Duna Menti Kutatási Hálózatot, amelynek egyik alapító tagja Sógor Csaba RMDSZ-es képviselő is. Ebben a minőségében az erdélyi magyar képviselőnek az a feladata, hogy segítse a hazai egyetemeket a projektbe való bekapcsolódásban.
„Ahhoz, hogy gazdasági, kutatási, infrastrukturális téren jobb legyen az együttműködés, mentalitásváltásra van szükség. Akkor tudunk hatékonyan együtt dolgozni, amikor sikerül a gyűlöletbeszédet és a hamis történelemszemléletet kiiktatni az oktatásból is" – hangsúlyozta Sógor Csaba a parlamenti képviselők ulmi konferenciáján. Az erdélyi politikus szerint a Duna Menti Kutatási Hálózat is a szorosabb kapcsolattartást szorgalmazza az ún. konvergens technológiai (bio-, nano-, info-, és kognitív tudományok) intézmények, egyetemek között. A hálózatba minden Duna mellett, vagy a Duna valamely mellékfolyója mellett lévő kutatóközpont vagy egyetemi intézmény bekapcsolódhat.
„A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai kara már jelezte részvételi szándékát. Abban bízunk, hogy ez a program az erdélyi magyar egyetemek számára is fejlődési lehetőséget nyújt, tanár-diák cserék, kutatási és egyéb oktatási programok által" – hangsúlyozta Sógor Csaba.
A Duna Európa leghosszabb folyója, amelynek régiójában több mint 100 millió ember él. A Duna Stratégia célja a régió közös fejlesztése olyan területeken, mint: a közlekedés, kultúra, turizmus, oktatás, energia, biztonság, természetvédelem, szervezeti kapacitás vagy a humánerőforrás-befektetések.
- 35520 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35522 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35523 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35524 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35525 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35525 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni