Egyiptom: tovább szedi áldozatait a polgárháború
Hírügynökségi jelentések szerint legkevesebb 80 ember vesztette életét Kairóban, illetve az ország más városaiban a biztonsági erők és az iszlamista tüntetők közötti pénteki összecsapásokban. Ezer embert tartóztattak le, a hadsereg egy mecsetet is elfoglalt.
A tiltakozó megmozdulásokra a " harag napja" keretében a volt elnököt, a Mohamed Murszit támogató Muzulmán Testvériség szólított fel. A szervezet békés megmozdulásokat hirdetett, azok azonban - a hírügynökségek szerint mindkét fél hathatós közreműködésével - ismét erőszakba csaptak át.
A legtöbb áldozatot a kairói Ramszesz téren lezajlott összecsapások követelték. Egybehangzó jelentések szerint a hatóságok éles lőszert is bevetettek a tüntetők ellen. A Muzulmán Testvériség azt állította, hogy a rendőrök a téren 45 demonstrálót lőttek agyon. A pénteki tüntetésekben országszerte több mint 300-an sebesültek meg.
A hadsereg által megbuktatott volt elnököt – akit törvényes szavazáson választottak meg -, Mohamed Murszit támogató szervezet éjszakai nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a hatóságok erőszakos fellépése ellenére folytatni kívánják a tüntetéseket. A Muzulmán Testvériség szóvivője Twitter-üzenetében megerősítette, hogy az elkövetkező egy hétben minden nap újabb tiltakozásokat terveznek Kairóban és az ország összes tartományában.
A szervezet ismét arra szólította fel híveit, hogy az utcákon tiltakozzanak a katonai hatalomátvétel ellen. "A puccsot végrehajtó rezsim elutasítása olyan iszlám, nemzeti és erkölcsi kötelezettség, amit nem adhatunk fel" - szögezte le a nyilatkozat, hangsúlyozva, hogy a végső cél Mohamed Murszi elnöki hatalmának helyreállítása. "Nem hagyjuk el a tereket, harcolni fogunk jogainkért" - nyilatkozta a szervezet egyik aktivistája a Reuters hírügynökségnek.
Még egy mecsetet is megostromoltak
Közben ostrom alá helyeztek egy mecsetet, ahol a Muzulmán Testvériség tagjai tartózkodtak. Hírügynökségi jelentések szerint a szóban forgó mecset abban a Ramszesz nevű kerületben található, ahol a pénteki véres összecsapások zajlottak. Az iszlamisták a mecsetben egy ideiglenes halottasházat létesítettek és mintegy 20 halálos áldozatukat helyezték el ott.
A jelentésekből kitűnt, hogy a mecsetet körülzáró rendőrök, valamint a Muzulmán Testvériség tagjai kölcsönösen lőtték egymást. Halottakról, illetve sebesültekről nem volt információ.
Az ONTV Live egyiptomi magántelevízió felvételei szerint a katonák erő alkalmazása nélkül végül szombat reggel hatoltak be az Al-Fath mecsetbe. Az Al-Dzsazira tévé egyiptomi részlegének internetes oldalára feltett képeken a katonák az épület belsejében láthatók és úgy tűnik, tárgyalnak a tüntetőkkel, hogy rábeszéljék őket a távozásra a mecsetből.
1000 ember került rács mögé
A belügyminisztérium szombat hajnali közleményében azt közölte, hogy összesen 1004 személyt tartóztattak le, a nyilatkozat szerint a megbuktatott Mohamed Murszi elnököt támogató Muzulmán Testvériség aktivistáit: 558 letartóztatásra Kairóban került sor.
A több száz halálos áldozatot követelő "véres szerda" után pénteken újabb összecsapások voltak a biztonsági erők, valamint a hadsereg ellen tüntető iszlamisták között. A leghevesebb összetűzések a kairói Ramszesz téren voltak. A pénteki nap nem hivatalos mérlege több mint 80 halott és mintegy 300 sebesült volt.
A hajnali órákban egyelőre még nem volt világos, hogy mi történt azokkal az iszlamista aktivistákkal, akiket a biztonsági erők egy kairói mecsetben zártak körül. A mecsetben tartózkodók számával kapcsolatban a hírügynökségek ellentmondásos adatokat közöltek, egyes hírek több száz, más jelentések 1500 iszlamistát említettek.
Egyes hírek szerint a biztonsági erőket arra kérték, hogy a kijárási tilalom reggeli lejárta után biztosítsák a mecsetben tartózkodók szabad elvonulását.
Az Amnesty International az utóbbi napok véres egyiptomi összecsapásainak teljes és pártatlan vizsgálatát sürgeti, a nemzetközi jogvédő szervezet megítélése szerint a hatóságok aránytalan mértékben alkalmaztak erőszakot a tüntetőkkel szemben. A londoni székhelyű szervezet közleményében szorgalmazta, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) szakértői kapjanak felhatalmazást az válságos események kivizsgálására. Az Amnesty International szerint a biztonsági erők "indokolatlan használtak halált okozó fegyvereket" és megszegték azt az ígéretüket, hogy lehetővé teszik a sebesültek biztonságos elszállítását. Szemtanúk beszámolói és más bizonyítékok alapján kétségtelennek tűnik, hogy a biztonsági erők az emberi életet kirívó módon semmibe véve léptek fel, és sürgetően szükséges a történtek teljes, független és pártatlan kivizsgálásának elindítása - húzta alá Philip Luther, a nemzetközi jogvédő szervezet Közel-kelet és Észak-afrikai Programjának az igazgatója.
- 34343 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34345 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34346 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34347 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34348 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34349 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni