Megnyílt, de szinte azonnal be is zárt a Baidu, azaz "kínai Google"


-A A+

A kínai keresőóriás, a Baidu csütörtökön online áruházat nyitott, ám kevesebb mint 24 órán belül - szellemi tulajdonjogi problémák miatt - kénytelen volt bezárni - jelentette a kínai média pénteken.

A Baidu eredeti szándéka szerint lehetőséget adott elektronikus fájlok, így videók, fotók, dokumentumok és zenék adásvételére a szolgáltató elektronikus fizetési platformján, a baifubaón keresztül.

Hamarosan kénytelen volt azonban belátni és elismerni, hogy nem rendelkezik a felhasználók által feltöltött valamennyi fájl szerzői tulajdonjogával, bár felhő alapú operációs rendszerének szabályzata szerint nem is köteles azok ellenőrzésére. A kereső bizalmi alapon hirdette meg új szolgáltatását, azt kérve a felhasználóktól, hogy tiszta forrású fájlokat töltsenek fel.

Egyben azt ígérték, hogy a szerzői jogokat illető panaszok esetén letiltják a feltöltött forrás használatát. Jogászok ugyanakkor már előzetesen jelezték, hogy nagy a veszélye a visszaéléseknek, s figyelmeztetésük megalapozottsága rövid időn belül beigazolódott.

A kínai Google-ként emlegetett Baidunak nem ez volt az első szerzői jogok megsértésével kapcsolatos ügye. 2005-ben a Universal Music, a Warner Music és a Sony BMG perbe fogta a kínai céget, mert jogsértő módon kínálta zenéik letöltését. A bíróság végül a jogtulajdonosoknak adott igazat, és kötelezte a Baidut arra, hogy fizessen jogdíjat a szerzői jogvédelem alatt álló termékekért.

2011-ben neves kínai írók vádolták meg a Baidut azzal, hogy "ellopja", s Wenku nevű irodalmi adatbázisában jogellenesen teszi ingyenesen letölthetővé szellemi tulajdonukat. 2012-ben a vállalat kénytelen volt 145 ezer jüant (5,2 millió forint) fizetni az íróknak, amiért nem tett hatékony lépéseket a védelmükben.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X