Az erdélyi munkavállalóknak is keresztbe tenne London javaslata
A brit belügyminiszter szerint Nagy-Britannia a személyek szabad mozgását szabályozó EU-előírások módosítását akarja. Theresa May a BBC beszámolója szerint az uniós tagállamok igazságügyi és belügyminisztereinek brüsszeli tanácskozásán veti fel hivatalosan a brit kormány szabálymódosítási igényét, azzal az indokkal, hogy a korlátozás nélküli munkapiaci hozzáférés nem eredményezhet „tömeges vándorlást".
A brüsszeli beszédét ismertető előzetes közleményében Theresa May felteszi azt a kérdést, hogy a tagállamok kormányainak miért nincs lehetőségük határt szabni a bevándorlásnak, ha az meghalad egy meghatározott szintet. A brit belügyminiszter közölte: a brüsszeli tanácskozáson egyértelművé akarja tenni, hogy London szerint meg kell változtatni az unión belüli szabad munkaerőmozgás szabályozásának módját.
Theresa May szerint a jövőbeni csatlakozási szerződéseknek lehetővé kell tenniük, hogy a tagállamok lassíthassák a hozzáférést munkapiacukhoz, egészen addig, amíg nem biztosak abban, hogy e hozzáférés nem vezet tömeges migrációhoz.
A BBC ugyanakkor név nélkül idéz egy kelet-európai EU-diplomatát, aki szerint senki nem fogadná el, hogy egyes tagországok polgárait másodosztályú EU-polgárokként kezeljék. Nagy-Britanniában - főleg a román és a bolgár állampolgárokkal szembeni korlátozások januári lejártának közeledtével - egyre fajsúlyosabb belpolitikai vitatémává válik az uniós társállamokból érkezők bevándorlásának szabályozása.
A kormányzó brit Konzervatív Párt számos képviselője aláírt egy törvénymódosító indítványt, amely a román és a bolgár munkavállalókkal szembeni korlátozások további ötéves, egyoldalú meghosszabbítását célozza.
A Downing Street jelezte, hogy az EU-előírások miatt a brit kormánynak erre nincs lehetősége. David Cameron miniszterelnök azonban a minap a Financial Timesnak írt cikkében bejelentette, hogy a brit kormány jelentősen szigorítja a külföldi EU-munkavállalók szociális ellátásának szabályait.
Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztos a cikk megjelenése után a BBC-nek nyilatkozva sajnálatos túlreagálásának nevezte a szigorítási terveket. Hozzátette: a brit közvéleménnyel nem ismertették a teljes igazságot a munkaerő-áramlással kapcsolatban, ezért „a valóság pontosabb bemutatására volna szükség, nem olyan nyomás alatt és nem olyan hisztériával, ahogy az néha az Egyesült Királyságban történik". A magyar EU-biztos nyilatkozatát brit kormánypárti és ellenzéki politikusok, valamint a brit sajtó EU-szkeptikus lapjai is bírálták.
- 34958 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34960 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34960 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34962 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34963 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34963 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni