A rohamrendőrök elől hátrálniuk kellett a tüntetőknek Kijevben


-A A+

Behatolt a rohamrendőrség szerda hajnalban Kijevben a Függetlenség terére, az ukrajnai tüntetések egyik fő helyszínére, és visszafoglalta a tér egy részét - jelentették a nemzetközi hírügynökségek.

A jelentős erővel felvonuló hatóság pajzzsal szorította vissza a tüntetőket, a torlaszokat és sátrakat a tér érintett részén lerombolták. A rendőrök - akik egy bírósági döntésre hivatkozva cselekedtek - nyugalomra szólították a helyszínen tartózkodókat. Egy rendőrségi szóvivő azt mondta, hogy az akció célja a tér átjárhatóságának biztosítása, és ebben szerinte az önkormányzat illetékes szolgálatai is közreműködnek.

A tüntetők igyekeztek megakadályozni a rendőrségi műveletet. A téren tiltakozók közül többen az ukrán himnuszt énekelték, imádkoztak, és gyertyát emeltek a levegőbe. Egy ismert énekesnő, Ruszlana hangosbeszélőn kérte a rendőrséget arra, hogy ne bántsák a téren tartózkodókat. Helyszíni beszámolók szerint több tüntető is megsebesült. A rendőrök észak felől indították akciójukat, de később megálltak, és a tér középső részén található sátrakat már nem bántották.

A Függetlenség terére a művelet kezdete után újabb tüntetők érkeztek, és a tiltakozók szorosabbra vonták soraikat a rendőrségi sorfallal szemben. Arszenyij Jacenyuk, az ellenzéki Haza párt frakcióvezetője úgy nyilatkozott, hogy szerdán a nap folyamán milliós tömeget hívnak össze a téren. Úgy vélte, hogy a tiltakozó akció az ország vezetésének bukásához vezet majd. Mozgósításra szólított fel egy másik ellenzéki vezető, Vitalij Klicsko ökölvívó is. Egyúttal sürgette Viktor Janukovics elnököt, hogy távozzék posztjáról.

Az ukrán főváros központjában található téren november vége óta szinte folyamatosan tüntetnek Ukrajna európai integrációs folyamatának folytatását követelve. A tiltakozások egy másik helyszínéről, a kijevi kormányzati negyed utcáiból a rohamrendőrök már korábban, kedd reggel teljesen kiszorították a tüntetőket.

A szerdai rendőrségi akcióra annak ellenére került sor, hogy a városban tartózkodik a kormányoldal és az ellenzék között közvetíteni próbáló európai uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő, Catherine Ashton, valamint az amerikai külügyminisztérium egyik államtitkár-helyettese, Victoria Nuland.

Az EU ukrajnai delegációja közleményt adott ki, amelyben felszólította az ukrán hatóságokat: akadályozzák meg, hogy civilek ellen erőszakot alkalmazzanak. Facebook-oldalán Ashton szomorúságát fejezte ki, hogy a rendőrség békés emberek ellen fordult erővel. Aggodalmát fejezte ki Carl Bildt svéd külügyminiszter is, aki egy közösségi oldalon kiemelte: Ukrajnát nem az elnyomás viszi előre, hanem a reformok.

Janukovics elnök még kedden bejelentette, hogy delegációt küld Brüsszelbe a tárgyalások folytatására az Ukrajna és az Európai Unió közötti társulási megállapodás megkötése érdekében. Ígéretet tett arra is, hogy a november 30-i diáktüntetés brutális szétoszlatásában részt vevő rendfenntartókat a vizsgálat idejére felfüggesztik a munkavégzés alól. Arra kérte továbbá a főügyészt, hogy a letartóztatott tüntetők közül eresszék szabadon azokat, akik „nem követtek el súlyos bűncselekményt".








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X