Rettenetes ítéletidő tombol Nagy Britanniában
Áradásokat és súlyos károkat okozott az új év első atlanti vihara Nagy-Britanniában az MTI szerint. Karácsony óta - a szombatival együtt - immár három, özönvízszerű esőzéssel kísért hatalmas vihar söpört végig az országon, és a brit meteorológia előrejelzése szerint vasárnap érkezik a negyedik.
A meteorológiai szolgálat szombati közlése szerint 1969 óta a mostani december volt a legviharosabb Nagy-Britanniában.
A szolgálat egyik szakembere a BBC-nek elmondta: az egymást követő viharok ugyanannak az időjárási jelenségnek a következményei, amely az Egyesült Államok és Kanada északkeleti térségeit sújtó szélsőséges hideget és rendkívüli havazást okozza. Az Atlanti-óceán felől érkező, az Egyesült Államok keleti partvidékén kialakult, rendkívül intenzív alacsony nyomású zónákat a jet stream, vagyis a magas légköri nagysebességű széláramlás hajtja át egymás után az óceánon, egyenesen Nagy-Britannia felé.
Az óceánról, délnyugat felől betört mostani újabb viharzóna legsúlyosabban érintett térségei között van Wales, Nyugat- és Dél-Anglia, valamint Skócia nyugati térsége.
A meteorológiai szakértők szerint a nyugati partvidék három tényező igen szerencsétlen egybeesésétől szenved: egyébként is rendkívül magas a dagály, a tengerszintet az alacsony nyomású zóna még tovább emeli, és az orkánerejű szél áthajtja a parti védőműveken az így kialakult vihardagályt.
Ennek következtében Nagy-Britannia érintett partvidékein még a tengertől távolabb fekvő térségekben is utakat, vasúti pályákat mosott el a víz, és számos települést másfél-kétméteres tengerár öntött el. A délnyugat-angliai Dorset megyében, illetve a nyugat-walesi Aberystwyth városának környékén több száz lakost kellett kimenekíteni elöntött otthonából szombat hajnalban.
Dorsetben egy 18 éves fiatalember eltűnt a viharban. A rendőrség feltételezése szerint Harry Martin fotózni indult a hatalmas hullámok ostromolta partra, ahonnan nem tért vissza.
A hatóságok folyamatosan kérik az érintett térségek lakóit, hogy maradjanak távol a parti védőművektől, mert a gátakon átcsapó hullámok bárkit mélyen besodorhatnak a tengerbe.
A Temze torkolatában lévő, Londont védő gátrendszer, a Thames Barrier szombaton immár második napja zárva volt. Ez az 1984-re kiépített, 530 méter széles, több acélkapuból álló mozgatható rendszer azt akadályozza meg, hogy a vihardagályok a Temzén felhatolva elöntsék London belvárosát.
A Temzét normál időjárási körülmények között is alaposan visszaduzzasztják a dagályok, amelyek csúcspontján London folyóján visszafelé áramlik a víz.
A brit Környezetvédelmi Hivatal száz árvízveszély-figyelmeztetést adott ki Angliára és Walesre.
- 35642 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35644 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35645 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35646 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35647 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35647 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni