Minden harmadik francia elfogadja a „patrióta” Marine Le Pen gondolatait
Az elmúlt harminc évben fokozatosan növekedett a Nemzeti Front (FN) elfogadottsága Franciaországban, s ma már a társadalom több mint harmada (34 százalék) elfogadja a szélsőjobboldali párt által képviselt gondolatokat - derül ki a TNS Sofres közvélemény-kutatóintézetnek szerdán közzétett felmérésből. A Le Monde című napilap, a France Info közszolgálati hírrádió és a Canal+ kereskedelmi televízió megbízásából 1984 óta minden évben elkészülő tanulmány szerint azonban a franciák fele úgy ítéli meg, hogy az FN "veszélyt jelent a franciaországi demokráciára", s a két fő javaslatát, az euróövezetből való kilépést, és a nemzeti prioritás érvényesítését a munkavállalók felvételénél 64, illetve 72 százalékban elutasítja.
A legfőbb tanulsága a felmérésnek az, hogy az FN elfogadottsága folyamatosan növekszik évek óta. Három évvel ezelőtt a franciáknak még csak 22 százaléka osztotta a szélsőjobboldali párt eszméit. Amióta azonban a pártalapító Jean-Marie Le Pen visszavonult és lánya, Marine Le Pen vette át a párt vezetését, ugrásszerűen javult az FN megítélése: 2012-ben 31, tavaly 32, ez év elején pedig 34 százalékos volt az elfogadottsága.
Azoknak az aránya, akik nem fogadják el Marine Le Pen részéről sem a bírálatokat, sem a megoldásokat, három százalékot csökkent egy év alatt: jelenleg a francia társadalom 43 százaléka utasítja el teljesen az FN elnökének gondolatait. A franciák 15 százaléka elfogadja a párt által megfogalmazott kritikákat és megoldásokat, és 35 százalékos azok aránya, akik osztják a párt helyzetértékelését, de a megoldásait elutasítják.
A pártelnök imázsa is nagyon sokan javult a közvélemény szemében: a franciák 58 százaléka szerint Marine le Pen képes a saját szavazótáborán kívülieket is megszólítani. Tavaly 5 százalékkal kevesebben gondolták ezt. A megkérdezettek 56 százaléka szerint Le Pen "érti a franciák hétköznapi gondjait", ez plusz 7 százalék egy év alatt, és 40 százalék szerint a pártelnöknek "vannak új ötletei Franciaország problémáinak megoldására". Ezen a területen 5 százalékot javult Le Pen megítélése. A franciák 46 százaléka szerint Marine Le Pen "inkább a hagyományos értékekhez kötődő patrióta jobboldalt képviseli", míg 43 százalék gondolja azt, hogy "idegengyűlölő és nacionalista szélsőjobboldali". A franciák 54 százaléka abban egyetért, hogy az FN protestpárt, s csak 35 százalék szerint tudna részt venni a kormányzásban.
A Le Monde magyarázata szerint az eredmények ellentmondásossága arra utal, hogy Marine Le Pennek személyes imázsán sikerült javítania, de a párt megítélése összességében nem javult. A franciák a pártelnököt a folyamatos és sikeres médiajelenlétének köszönhetően megkedvelték, de pártját nem. Marine Le Pen tudatosan alakította ki magáról a professzionális és felelős politikus képét, hátat fordítva apja provokációnak, egyetlen antiszemita vagy rasszista kijelentést sem hallani tőle. A programjának alapvető gondolatairól, a francia frankhoz mint fizetőeszközhöz való visszatérésről, és a nemzeti preferencia érvényesítéséről azonban nem sikerült meggyőznie a honfitársait.
A reprezentatív felmérés január 30. és február 3. között 1021 nagykorú francia állampolgár megkérdezésével készült.
- 34234 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34236 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34236 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34238 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34239 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34239 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni