Putyin: Krím mindig is Oroszországhoz tartozott
A krími népszavazás a demokratikus normákkal teljes összhangban zajlott le - jelentette ki kedden Vlagyimir Putyin orosz államfő a Kremlben az orosz törvényhozás tagjai előtt mondott beszédében. Az orosz elnök azt is mondta, hogy az Ukrajnában élő oroszoknak elegük van az ukrán kormányból, és "Krím az emberek szemében mindig is Oroszország része volt" - írta a BBC. Arra biztatta a törvényhozókat, hogy támogassák Krím csatlakozását az orosz föderációhoz.
Kijev nem fogadja el a Krím orosz elcsatolását. Ukrajna törvénytelennek tartja és nem fogadja el azt a Moszkvában kedden aláírt orosz-krími államközi megállapodást, amely szerint a Krími Köztársaság és Szevasztopol csatlakozik az Oroszországi Föderációhoz - közölte a kijevi külügyminisztérium szóvivője. "A Krím Oroszországhoz való csatlakozásáról szóló úgynevezett megállapodás aláírása, valamint az orosz elnök ehhez kapcsolódó beszéde ellentmond a jogszerűségnek, a demokráciának és a józan észnek. Putyin beszéde nagyon tisztán jelezte, hogy milyen valós is a veszély, amelyet Oroszország jelent a nemzetközi biztonságra nézve" - írta az ukrán külügyminisztérium szóvivője a Twitteren.
Az orosz államfő történelmi pillanatnak nevezte azt, hogy a Krím félszigeten vasárnap tartott referendumon a lakosság nagy többséggel az Oroszországhoz való csatlakozás mellett döntött. Putyin szerint a népszavazás azt is megmutatta, hogy a krími tatárok jelentős hányada is Oroszországhoz akar tartozni.
Szerhij Akszjonov krími miniszterelnök a hallgatóság első sorából hallgatta Putyin beszédét - írta tudósításában a Kyiv Post. A beszédet a hallgatóság nagy tapssal és ünnepléssel fogadta.
350 ezer ukrán, másfél millió orosz, 300 ezer krímitatár él a Krímben. És olyan népek tucatjai akik szintén nem olvadtak fel, hanem megőrizték a terület sokszínűségét, mondta az elnök, megjegyezve, hogy a krímitatárok és az ukránok többsége is Oroszországhoz húz a Krímben. Szólt a krímitatárok deportálásáról is, de megjegyezte, hogy másokat is ért igazságtalanság. Mostanra viszont biztosítva lesznek jogaik. A terület háromnyelvű lesz: orosz, ukrán, krímitatár.
Hruscsov bűne
Egymás között intézték el a szovjet vezetők Krím átadását Ukrajnának 1954-ben. Ez Hruscsov kezdeményezése volt, döntsék el a történészek, hogy miért, mondta Putyin, megjegyezve, hogy az átadás menete az akkori joggal is ellentétesen zajlott le. „A Szovjetunió felbomlását nem tudta pótolni a Független Államok Közössége. A széteséssel Oroszországot meglopták. Egy országban aludtak el, másikban ébredtek – ez történt az oroszokkal, akik a legmegosztottabb néppé váltak a világon. Lenyelték a sérelmet mert akkor nem tudták megvédeni akkor érdekeit. De ezzel senki sem békült meg. Krím orosz terület, Szevasztopol orosz város. Ezt mindannyian éreztük” – mondta Putyin.
Nácik kerültek hatalomra Ukrajnában
Legfontosabb a jó viszony Ukrajnával. Bíztunk abban, hogy Ukrajna jó szomszédunk lesz. De minden másképp történt. Kihasználták Ukrajnát vezető politikusai, akiket nem érdekelt, hogyan is él az ország népe. Az emberek elhagyják országukat, mert otthon nem látnak perspektívát. Oroszországban három millióan dolgoztak, 20 milliárd dollárt kerestek itt. Értem, azokat, akik a korrupció a kevéssé hatékony állam érdekében békés követelésekkel kivonultak a Majdanra. Ez azonban nem vonatkozik az erőszakos akciókra, amelynek végén jött a nacionalista, ruszofób, antiszemita erők puccsa. A bizonyíték, hogy az új, úgynevezett vezetés első lépése a nyelvtörvény érvénytelenítése volt. Igaz, Turcsinov ideiglenes elnök leállította a folyamatot, de Putyin szerint a kollaboráns Sztyepan Bandera utódai később végigvitték volna a nemzetiségeket sértő tervet.
Krím kérte a védelmet
Nem lehetett nem reagálnunk a kérésre, árulás lett volna, ha nem segítünk – mondta Putyin, újabb tapsot aratva. Fontos volt, hogy először a történelemben a nép mondjon véleményt. Azt mondják nyugaton, hogy megsértettük a nemzetközi jogot. Már az is valami, hogy elismerik, hogy van nemzetközi jog. Köszönjük – mondta Putyin.
Nem kellett bevonulniuk az orosz erőknek, hiszen nemzetközi szerződés alapján ott voltak. A 25 ezer fős kontingenst nem bővítette Oroszország.
A Nyugat kezdte Koszovóval
Ha a Nyugat megtehette Koszovó egyoldalú elismerését, akkor a Krím is elszakadhat. 2010-ben az ENSZ is elismerte, hogy nincs akadálya a függetlenség egyoldalú kikiáltásának, ez nem következik az ENSZ BT gyakorlatából – idézte a koszovói érveket az elnök. Teletrombitálták ezzel az érvvel a világot, most meg tiltakoznak. Amit lehet a koszovói albánoknak, azt nem lehet a krími oroszoknak? Jogi érv, hogy Koszovóban sokan haltak meg? Ez nem is kettős mérce, hanem primitív cinizmus. Tehát sokaknak meg kell halniuk? Hál' Istennek ez nem történt meg – mondta az elnök, megköszönve a 22 ezer krími ukrán katonának azt, hogy a Krímben nem hallgattak Ukrajna utasítására.
A gyakorlat megmutatta, hogy a Nyugat csak az erőben hisz, nem a jogban. Ha kell, ignorálják az ENSZ BT-t és az ENSZ-t. Így volt 1999-ben Szerbiával szemben is, amit hihetetlen, de a huszadik században lebombáztak. Volt talán ENSZ BT határozat erről? Nem. És Líbiában ugyanez történt – sorolja a sérelmeket az elnök.
Megköszönte Kínának és Indiának a mérsékelt állásfoglalását. Értsék meg. Hiszem, hogy az európaiak és főként a németek megértenek. Sokan nem támogatták az NDK és NSZK egyesülését. A mi országunk őszintén támogatta a nemzet egyesítését. Tudom, hogy ezt önök nem felejtették el és támogatnak minket saját nemzeti egységünk megteremtésében.
Putyin szerint Ukrajna szétesését nem Oroszország provokálja. "Nem akarjuk Ukrajna szétesését, nem akarjuk a déli és a keleti részek elszakítását. Ami a Krímet illeti: volt és marad is orosz, ukrán, krímitatár. De sosem lesz Banderáé" – mondta Putyin, ismét a második világháborúban a szovjetek ellen a németekkel kollaboráló ukrán nacionalista mai utódaira utalva, akik szerinte az új kijevi vezetésben képviseltetik magukat.
Nem akart NATO-bázist a Krím-félszigeten
Ukrajnához és Oroszországhoz szólok: ha nem fogunk össze, mindannyian elveszíthetjük a Krímet – jelentette ki Putyin, Ukrajna NATO-csatlakozási terveiről szólva. Nem a NATO ellen vagyunk, csak az ellen, hogy a saját kertünk alatt igazgassanak. El nem tudom képzelni, hogy mi vendégségbe menjünk a NATO katonáihoz a Krímbe. Nagyszerű gyerekek vannak a NATO-ban, de inkább ők jöjjenek hozzánk vendégségbe a Krímbe, és ne mi. Ha nem döntöttek volna vasárnap a krímiek úgy, ahogy döntöttek, akkor hamarosan NATO-erők jelentek volna meg a Krímben. Köszönet a döntésért a krímieknek – mondta Putyin.
- 34235 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34237 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34237 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34239 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34240 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34240 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni