Jogerősen felmentették a korrupció vádja alól a volt német államfőt
Jogerőssé vált pénteken a Christian Wulff volt német államfőt a korrupció vádja alól felmentő ítélet, miután a hannoveri ügyészség közölte, hogy nem kéri a döntés felülvizsgálatát.
Az ügyészség jogtalan előny elfogadásával vádolta meg a volt szövetségi elnököt egy 719,40 eurós szállodai számla ügyében, a hannoveri tartományi bíróság azonban nem találta bizonyítottnak, hogy bűncselekmény történt, és februárban felmentette a konzervatív CDU egykori vezető politikusát.
Christian Wulff az első volt német államfő, aki ellen büntetőper indult. 2012 februárjában mondott le, miután az ügyészség mentelmi joga felfüggesztését kérte a törvényhozástól. Wulff a héten mutatta be az ügyről írt könyvét, amelyben kifejtette, csak az ügyészség téves döntései miatt kényszerült lemondásra, és szerinte ma is ő lenne a megfelelő ember a szövetségi elnöki tisztség betöltésére.
Nagyon fent és egészen lent című kötetében az ügyészség mellett a sajtót tette felelőssé a német politikában példa nélküli bukásáért, kiemelve, hogy hajtóvadászatot indított ellene az Axel Springer lapkiadó vállalat, a Der Spiegel hírmagazin és a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A sajtó és az igazságszolgáltatás intézményei "egymásnak adogatták a labdákat" - fogalmazott Christian Wulff a kötetet bemutató szerdai berlini sajtótájékoztatón. Úgy vélte, hogy a média és az ügyészség összjátéka súlyosan veszélyezteti a demokráciát, és erről a fejleményről feltétlenül vitát kell indítani a nyilvánosságban. Elmondta, hogy ugyan követett el hibákat, de ebben az egyetlen egy ügyben több igazságtalanság érte, mint amennyit ő az egész eddigi élete során okozott.
Az ügy előzménye, hogy a legnagyobb példányszámú német lap, az Axel Springerhez tartozó Bild 2011 decemberében Christian Wulff gazdag vállalkozókhoz fűződő ellentmondásos kapcsolatairól közölt cikkeket. A bulvárlap ingyenes nyaralástól feltűnően kedvezményes hitelig ügyek egész soráról számolt be. Az ügyészség a cikkek alapján kezdett vizsgálódni, és számos irányban nyomozott. Csaknem 400 aktányi iratot foglaltak le, 45 bankszámlán vizsgálták a pénzmozgásokat és 93 tanút kérdeztek ki. Végül azonban csak egy családi kirándulás, a 2008-as müncheni Oktoberfesten tett látogatás költségeinek részleges - nagyjából 220 ezer forintnak megfelelő összegű - átvállalásával kapcsolatban találták megalapozottnak a korrupciós bűncselekmény gyanúját.
A vádhatóság szerint a 719,40 eurós müncheni szállodai számlát Daniel Groenewold filmproducer fizette ki, Wulff pedig cserébe alsó-szászországi miniszterelnökként segített támogatást szerezni a Siemenstől egy filmhez. Az ügyészség megítélése szerint ez korrupció, a bíróság viszont nem találta bizonyítottnak a bűncselekményt, és a volt államfőt és a producert is felmentette.
Az ügyészség eredetileg megvesztegethetőséggel vádolta a politikust, de a bíróság a korrupció egy kevésbé súlyos változatára, a három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető jogtalan előny elfogadására módosította a vádat.
Az 54 éves konzervatív politikus a háború utáni Németország tizedik szövetségi elnöke. Ő látta el a tisztséget a legrövidebb ideig, összesen 598 napig.
- 34287 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34289 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34289 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34290 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34292 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34292 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni