Romney jobb volt Obamánál az első tévévitán
A tévénézők 67 százaléka szerint a republikánus Mitt Romney nyerte meg az amerikai elnökjelöltek első televíziós vitáját - közölte mintegy egy órával az esemény befejezése után a CNN. A hírtelevízió és az ORC International közvélemény-kutató intézet villámfelmérése szerint csak a tévénézők 25 százaléka találta jobbnak Barack Obama elnököt. David Gergen, a CNN centrista kommentátora szerint Romney szerda este összeszedettebb volt, mint bármelyik korábbi szereplése során.
A Denveri Egyetemről közvetített 90 perces, legkevesebb 40 millió néző által követett vita témája az amerikai gazdaság és a belpolitika volt.
A vitában Romney többször bírálóan lépett fel, Obama pedig védekezésre kényszerült, ám a vita nem fordult kölcsönös sárdobálásba, miként az a negatív kampányból következhetett volna.
Obama odaszúrt kihívójának
Az összecsapás során, amelyben több konkrét témakör - így a munkahelyteremtés, az államadósság, a nyugdíjak és az egészségügy - volt, Obama két általános érvényűnek szánt szúrást vitt be kihívójának. Arra hívta fel Romney figyelmét, hogy elmulasztotta elmondani, ha visszavonja, mivel pótolja az Obamacare-ként emlegetett egészségügyi reformot és a Wall Street működését szabályozó Frank-Dodd törvényt, valamint hogy miként akarja bezárni az adórendszer kiskapuit.
Az elnök feltette a szónoki kérdést: vajon Romney nem azért tartja-e titokban a részleteket, mert az általa visszavonásra ítélt törvényeket túl jónak tartja? Obama azt is kifejtette riválisának: ahhoz hogy elnök legyen, kell lennie egy tervének, tudnia kell elvi alapon nemet mondani és akarnia kell rendet tartani a saját pártjában is.{loadposition metamorf}
Az elnök, aki az első fél órában a megszokottnál jóval kevésbé tűnt magabiztosnak, a polémia későbbi szakaiban többször is a kamerába tekintett, a nézőknek üzent. Romney, aki vártnál sokkal lendületesebb volt, ezt csak ideje utolsó két percében tette meg.
Romney kritizálta az elnök vezetési stílusát
A volt massachusettsi kormányzó Obamának rótta fel a gazdaság lassú talpra állását és a magas munkanélküliséget, és hibáztatta őt a szerinte határozatlan, de ugyanakkor a kétpárti együttműködést elutasító vezetési stílusa miatt. Azt is felemlegette, hogy dollármilliárdokat pazarolt olyan cégekre, amelyek sikertelenül próbálkoztak a megújuló energiák piacán. Igazi fogást azonban csak egyszer sikerült találnia az ellenfelén. "Ön, elnök úr, elnökként jogosult arra, hogy saját repülőgépe és saját háza legyen, de nem lehetnek saját tényei is" - mondta Mitt Romney, miután Obama többször is az állította, hogy a republikánus elnökjelölt 5 ezer milliárd dollárral akarja csökkenteni a leggazdagabbak adóterheit, és a kieső bevételt a középosztály adóinak növelésével ellensúlyozná. (Ezt az adatot egyébként független tényellenőrzések hamisnak minősítették).{loadposition otp}
A két jelölt összecsapásában világosan kibontakozott a gazdaságfilozófiai különbség. Obama a lefaragások és a bevételek növelése kiegyensúlyozott megvalósításának, a "jövőbe történő beruházásoknak" a szükségességéről beszélt. Romney pedig azt hangsúlyozta, hogy az adóterhek általános csökkenésétől várja a gazdaság felpörgését, következésképpen az állami bevételek csökkenését is. A demokrata elnök szükségesnek nevezte, hogy az állam időnként szabályozó szerepet töltsön be, a republikánus elnökjelölt pedig a központi kormányzat szerepe csökkentésének fontosságát hangsúlyozta.
A vitavezető Jim Lehreneknek, a PBS közszolgálati televízió veterán műsorvezetőjének nem sikerült kordában tartania a polémiát, amelynek végén kiderült, hogy az elnök több mint négy perccel többet beszélhetett ellenfelénél; Romney órája 38 perc 32 másodpercnél, Obamáé 42 perc 50 másodpercnél állt meg.
A televíziós erőpróba következő állomása jövő csütörtökön Joe Biden és Paul Ryan alelnökjelölti vitája lesz, Barack Obama és Mitt Romney pedig október 16-án és 22-én találkozik ismét.
Az elemzőknek jobban tetszett Romney
"Miért volt Obama ma este annyira szomorú és zavart? Elvesztette a ma esti párbajt, és talán elvesztette a választást is" - írta a Twitteren Andrew Sullivan, a Daily Beast publicistája.
Chris Chilizza, a The Washington Post elemzője szerint különbséget kell tenni a józan-komoly és a mogorva-érdektelen megjelenés között, és az elnökre a vita során az utóbbi volt a jellemző. Úgy vélekedett, hogy Obama egy alkalommal, amikor a moderátor, Jim Lehrer kérdést tett fel neki, azt a benyomást keltette, hogy inkább máshol lenne már. Chilizza szerint a rosszkedvű Obama nem az a vezető, akire az emberek szívesen szavaznának. Szóvá tette, hogy Obama, noha kézenfekvőnek tűnt, nem használta fegyvereként sem az ellenfele által alapított Bain Capital befektetési cég vitatható ügyleteit, sem pedig Romney "47 százalékos" beszédét, amelyben a volt massachusettsi kormányzó gyakorlatilag segélylesőnek nevezte az amerikai társadalom jelentős részét. Chilizza nem tudta eldönteni, vajon ennek oka az volt-e, hogy a kampánystáb nem tartotta elnökhöz méltónak ezen dolgok felemlegetését, avagy úgy vélekedett, hogy ezek amúgy is beleivódtak már a köztudatba, de ezen érvek mellőzését hibának minősítette. A szerző úgy vélekedett, hogy Romney ezen az estén nemcsak jól felkészült volt, de olyannak mutatkozott, aki alkalmas az elnökségre és a gazdasági problémák kompetens, tényeken alapuló kezelésére.
A The Wall Street Journal szerkesztőségi cikke szerint a polémiában Romney dominált, aki "a republikánus elnökjelöltek legjobb vitateljesítményét nyújtotta" Ronald Reagan 1980-as szereplése óta. A lap szerint a kihívó mesterien bánt a tényekkel és érvekkel, valamint magabiztosan és derűlátóan nyilatkozott a változás kilátásairól.
A Fox News által megszólaltatott republikánus és demokrata szakértők egyaránt Romneynak ítélték az első mérkőzést, rámutatva, hogy sokkal energikusabbnak és összeszedettebbnek mutatkozott ellenfelénél. Barack Obama "hátországának" vezető lapja, a Chicago Tribune úgy vélekedett, hogy az első menetben nem történt sem kiütés, sem súlyosabb hiba, ugyanakkor megjegyezte, hogy Romney éles eszűnek és stabilnak mutatkozott az összecsapásban.
A The Los Angeles Times viszont szintén egyértelműen és "minden vonatkozásban" a republikánus kihívónak ítélte oda az első összecsapást. A lap ugyanakkor rámutatott, hogy 1984-ben a hivatalban lévő Reagan és 2004-ben az ugyancsak az újraválasztásáért harcoló George W. Bush is langyos teljesítményt nyújtott az első szópárbajban.
Martin O'Malley, Maryland demokrata kormányzója az NBC televíziónak úgy nyilatkozott, hogy Obama "méltóságteljes visszafogottsággal" viselkedett, és Romney elnökjelöltnek a vártnál jobb szereplése nem fogja megfordítani a játszmát.
- 35395 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35397 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35397 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35398 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35400 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35400 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni