Fáradt, de már jobban van az ebolás spanyol nővér
Az ebolával megfertőződött ápolónő mellett szerdáig további öt embert különítettek el abban a spanyolországi kórházban, ahol korábban már ketten belehaltak a vírus okozta vérzéses lázba.
Ugyanakkor az elkülönítettek közül két fő - egy másik ápoló, illetve egy, a nyugat-afrikai ebolajárvány által érintett Nigériából hazatért spanyol - esetében negatívak lettek a tesztek, ezért ők hamarosan távozhatnak a kórházból. A további három emberről egyelőre nem tudni, hogy elkapták-e a kórt, így egyelőre csak egy megerősített eset van.
Spanyolország hétfőn jelentette be, hogy ebolavírussal fertőződött meg egy ápolónő a madridi III. Károly kórházban. Ő az első, aki Afrikán kívül kapta el a betegséget. Az ápolónő korábban tagja volt annak a kórházi csoportnak, amely egy Sierra Leonéból fertőzötten hazatért 69 éves spanyol papot kezelt, aki a múlt hónapban belehalt a betegségbe. Ugyanebben a kórházban kezeltek korábban egy másik spanyol segélymunkást is, akivel szintén hazaszállítása után végzett a kór.
A megfertőződött nővéren kívül férjét, valamint további kórházi dolgozókat különítettek el a kórházban. Az egészségügyi hatóságok megfigyelés alatt tartják azt az 50 embert, aki a spanyol papot kezelte vagy kapcsolatba lépett a megfertőződött nővérrel.
Az ápolónő férje - akinek esetében a hatóságok szerint nagy a veszély, hogy szintén elkapta a betegséget - azt mondta az El Mundo című spanyol napilapnak, hogy 40 éves felesége javarészt otthon volt azután, hogy szeptember 30-án jelentkeztek nála az Ebola tünetei.
Az El Mundo telefonon magát a nővért is elérte, aki fáradt hangon azt állította, hogy miután jelentkeztek a tünetek, megtette a szükséges óvintézkedéseket. Az ápolónő azt is elmondta az El Mundónak, hogy már kicsit jobban van. Férje azt mondta, neki semmi baja. Az ABC című lap ugyanakkor azt írta, hogy a nő órákat töltött egy másik madridi kórház sürgősségi osztályának várójában, mielőtt a III. Károly kórházban kezelni kezdték.
Mariano Rajoy spanyol kormányfő a megbetegedésekkel kapcsolatos bírálatokra reagálva azt hangoztatta szerdán, hogy az ország egészségügyi rendszere "az egyik legjobb a világon", és "hagyni kell, hogy az orvosok tegyék a dolgukat".
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) múlt heti adatai szerint a februárban Nyugat-Afrikában kitört járvány eddig 7500 embert fertőzött meg, és közülük több mint 3400-an életüket vesztették. Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus közel negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A járvány vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik többek között a hirtelen felszökő láz, a hasmenés, a hányás és bizonyos esetekben a belső vérzés. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség végzetessé válik
- 35689 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35691 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35691 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35692 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35694 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35694 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni