Obama kommandót küld az ebolásokra
Csekély annak valószínűsége, hogy komoly ebolajárvány törjön ki az Egyesült Államokban, de az amerikai kormány komolyan veszi a kór megfékezését – jelentette ki szerdán Washingtonban Barack Obama elnök, miután kormányának tagjaival a kórral kapcsolatos teendőkről tanácskozott.
John Boehner, a képviselőház republikánus vezetője azt sürgette, hogy az elnök fontolja meg a beutazások ideiglenes tilalmának elrendelését azokból az afrikai országokból, amelyeket leginkább sújt a járvány – számolt be az MTI. Az elnök váratlanul elhalasztotta szerdára betervezett adománygyűjtő vidéki kampányútját New Jersey-ben és Connecticutban, miután kiderült, hogy két ápolónő is megfertőződött a Dallasban a múlt héten meghalt libériai ebolás betegtől.
Felállítják az Ebola-kommandót
Obama később úgy döntött, hogy két csütörtöki programra sem megy el. Egy Rhode Island-i és egy New York-i látogatásról van szó, amelyek szintén kampánycélokat szolgáltak volna.
„Az elnök a Fehér Házban marad, hogy a szerdai kormányülés fényében személyesen nyomon követhesse az ebola elleni fellépéssel kapcsolatos fejleményeket” – áll az elnöki hivatal közleményében.
Obama közölte: arra utasította az országos járványügyi hatóságot (CDC), hogy állítson fel a rendőrségi kommandókhoz hasonlóan gyorsan bevethető egységeket, amelyek ebolás fertőzés esetén el tudnak utazni az Egyesült Államok bármely kórházába, hogy ott szakmai segítséget nyújtsanak a betegellátásban és a rendkívüli közegészségügyi elővigyázatossági előírások betartásában.
Dallas már rossz példa
Elmondta, hogy a kormány illetékesei feltárják mindazokat a problémákat, amelyek a fertőzést az országba behurcoló Thomas Eric Duncan ügyében mutatkoztak meg, és mindent megtesznek azért, hogy ilyenek a jövőben ne fordulhassanak elő.
Az elnök szerint folyamatos a szövetségi kormány kapcsolata a dallasi polgármesterrel és a texasi kormányzóval annak érdekében, hogy minden beteg megfelelő ellátásban részesüljön.
Barack Obama elmondta, hogy folytatódik a veszélyeztetett dallasi egészségügyi dolgozók megfigyelése, csakúgy, mint az országba érkező utasok szűrése, valamint a közvélemény folyamatos tájékoztatása.
Nem jótékonyság, hanem befektetés
Ugyanakkor rámutatott: csak akkor lehet a komoly járványt megakadályozni az Egyesült Államokban, ha sikerül megfékezni a kórt Nyugat-Afrikában. Szerinte éppen ezért az erre fordított összegeket nem jótékonyságnak, hanem az amerikai egészségügybe való befektetésnek kell tekinteni.
Kitért arra is, hogy a járvány megfékezésére irányuló erőfeszítések fokozásában egyezett meg Japán, Németország, Olaszország, Franciaország és Nagy-Britannia vezetőivel.
Utazási tilalmat akarnak
John Boehner Obama beszédének elhangzását követően adott ki közleményt a témáról. Ebben úgy vélte, hogy "szaporodnak a légi utazási rendszer biztonságára vonatkozó kételyek", és az elnöknek ezek eloszlatására alkalmas intézkedéseket kell hoznia. Ezek között említette a beutazások ideiglenes tilalmát.
Hasonlóképpen vélekedett a belbiztonsági bizottság elnöke és több más republikánus képviselő az illetékes amerikai miniszterekhez írt közös levelében. Arra az álláspontra helyezkedtek, hogy átmenetileg vízumtilalmat kellene bevezetni a Libériából, Guineából és Sierra Leonéból utazni szándékozók számára.
- 34226 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34228 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34228 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34229 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34231 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34231 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni