Cameron: nem szabad „minden áron” az EU-ban maradnunk
Nagy-Britanniának nem szabad "minden áron" az Európai Unióban maradnia - mondta hétfőn a brit miniszterelnök, megerősítve, hogy két éven belül népszavazást kíván kiírni a brit EU-tagságról.
David Cameron, aki a Brit Iparszövetség (CBI) éves kongresszusán szólalt fel, kijelentette: az EU jelenlegi működési módja nem megfelelő Nagy-Britannia számára, ezért változtatások szükségesek. Cameron szerint a brit kormány olyan EU-hoz akar tartozni, amelynek fő eleme a közös piac, és nem a mind szorosabbra vont unió. "Az nem működőképes stratégia, ha valaki csak azt hajtogatja, hogy történjék bármi, nekünk az Európai Unióban kell maradnunk" - tette hozzá.
A brit kormányfő szerint a London által igényelt uniós reformok - köztük a bevándorlás szabályozásának szigorítása - tárgyalásokkal elérhetők. Amint az erről folytatott tárgyalások lezárulnak, ki lehet írni a népszavazást arról, hogy a brit lakosság a megreformált Európai Unióban akar-e maradni, vagy inkább kilépne az EU-ból - mondta Cameron.
A konzervatív párti brit miniszterelnök már korábban egyértelművé tette, hogy a brit EU-tagság sorsáról általa kilátásba helyezett, 2017 végén esedékes népszavazás kampányában csak a London által követelt EU-reformok megvalósulása esetén fogja támogatni Nagy-Britannia további uniós tagságát. A brit kormány elsődleges reformkövetelései között szerepel, hogy az uniós bevándorlás szabályozásának fő elemeit tagállami hatáskörbe kell visszautalni.
David Cameron az elmúlt hetekben többször is kijelentette, hogy a brit kormány álláspontja szerint nem lehet feltételek nélküli jognak tekinteni az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgást.
Cameron e nézetei gyökeresen ellentmondanak a CBI álláspontjának. A Brit Iparszövetség vezérigazgatója épp a múlt hét végén buzdította az EU-szkeptikus brit politika elleni fellépésre a brit vállalatvezetőket. John Cridland a Financial Times című londoni gazdasági napilapnak nyilatkozva kijelentette: erre azért van szükség, mert az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgás mellett szóló üzleti érvek elvesznek a bevándorlásellenes nézetek hangzavarában. Hozzátette: nem tud olyan CBI-tagvállalatról, amelyik ne függne valamilyen módon az EU egységes munkapiacától. A CBI nemrégiben összeállított egy elemzést, amely szerint Nagy-Britannia EU-tagsága minden brit háztartás számára évi átlagban 3 ezer font anyagi előnnyel jár.
- 34975 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34977 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34978 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34979 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34980 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34980 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni