Bocsánatot kért két afrikai lap a Charlie Hebdo címlapjáért
Két afrikai napilap bocsánatot kért csütörtökön azért, hogy az előző nap egy belső oldalán közölte a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap aznap megjelenő számának Mohamed prófétát ábrázoló címlapját. A közlés ugyanis felháborodást váltott ki az afrikai lapok – a kenyai Star és a dél-afrikai The Citizen – sok muzulmán olvasójából. Egy másik kenyai napilap, a Business Daily is közölte belül a Charlie Hebdo címlapját.
A kenyai médiahatóság az etikai kódex megsértésével vádolta meg a Star tulajdonosát, behívatta és figyelmeztetésben részesítette, de a gúnyrajzot nem említette. A hatóság hozzátette: felháborítónak tartja, hogy az újság „folyamatosan közöl sértő cikkeket és képeket". Magyarázatot követelt a lap újságíróinak „szakmaiatlan magatartásáért", és a válasz függvényében büntetést helyezett kilátásba, ami lehet akár a munkatársak akkreditációjának visszavonása is.
Csütörtöki számában a Star – amely a harmadik legjelentősebb napilap az országban – közölte, hogy sok muzulmán olvasója panaszt tett a címlap közlése miatt, noha az csak a 23. oldalon szerepelt, és kicsinyítve, mindazonáltal utólag „őszintén sajnálja" ezt. A lap nem reagált a médiahatóság közleményére.
A napokban „hősiesnek" nevezte a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni terrorista támadást az al-Kaidával kapcsolatban álló al-Shabaab szomáliai iszlamista milícia, amely már több terrorcselekményt elkövetett Kenyában.
A Dél-afrikai Köztársaságban megjelenő The Citizen szintén bocsánatot kért mindenkitől, akit megsértett a rajz közlésével. A szerkesztőség mindazonáltal azt írta közösen jegyzett cikkében: „Elítéljük a gyilkosságot, de azt is, ha bárki az erőszak eszközével akar cenzúrát kikényszeríteni".
A muzulmán többségű Szenegálban a kormány betiltotta a Charlie Hebdo „bármilyen módon való" terjesztését. Miután az ország francia gyarmat volt, most is szoros kapcsolatai vannak Franciaországgal, és sok francia újság kapható Szenegálban. A tilalom így vonatkozott a Libération című francia napilapra is, amely szintén közölte az e heti Charlie Hebdo címlapját.
A legnagyobb példányszámú szenegáli lap, a L'Observateur, Macky Sall államfő „blöffjének" nevezte a Charlie Hebdo betiltását. Az elnököt sokan bírálták hazájában azért, hogy részt vett a vasárnapi párizsi terrorizmusellenes tüntetésen. Az újság egy cikkírója azt kérdezte: mi értelme volt annak, hogy az elnök részt vett a sajtószabadságért is rendezett demonstráción, ha a kormánya utána betiltotta a Charlie Hebdo Mohamed prófétát ábrázoló számát. Serigne Modou Kara neves szenegáli muzulmán hitszónok védelmébe vette, hogy Sall részt vett a meneten, mondván, a két ország szoros kapcsolata miatt ez szükséges volt.
Egy kampánycsoport demonstrációt hirdetett január 24-ére Dakarba, és felhívása szerint ennek az „afrikai vagyok" volna a jelmondata, reagálva a „Charlie vagyok" jelmondatra. A csoport fel akarja hívni a világ figyelmét arra, hogy a kontinensen nagyon sok ember esik erőszak áldozatául, különösen most Nigériában, ahol a Boko Haram iszlamista milícia mészárolja a civil lakosságot.
- 34961 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34963 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34963 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34965 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34966 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34966 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni