Légicsapások érték a jemeni főváros diplomáciai negyedét
Harci repülőgépek ismét légicsapásokat intéztek hétfő hajnalban a jemeni fővárosban található célpontokra, a támadás napkelte után is folytatódott – jelentette a Reuters hírügynökség helyiek beszámolója alapján.
A csapások ezúttal Szanaa diplomáciai negyedének körzetére összpontosultak. Egyes beszámolók szerint a város környékén létesített, titkos fegyverraktárakat is találatok értek.
Szaúd-Arábia vezetésével egy nemzetközi koalíció ötödik napja támadja az Abed Rabbo Manszúr Hádi elnökkel szemben álló, síita húszi fegyveresek állásait Jemenben. Az arab országokat tömörítő koalíciós erők azután indítottak katonai beavatkozást, hogy a milíciák - amelyek Szanaát már korábban ellenőrzésük alá vonták - a déli országrészben, Áden közelében is előrenyomultak.
A húszik tavaly szeptemberben szállták meg a fővárost, a múlt hónapban pedig lemondásra kényszerítették az államfőt is, majd feloszlatták a parlamentet és teljes egészében átvették a hatalmat. Azóta az országban politikai káosz uralkodik. Hádi néhány napja külföldön tartózkodik.
Rijád Jászín jemeni külügyminiszter vasárnap azt mondta: a légicsapásokkal sikerült megakadályozni, hogy a húszik bevethessék azokat a fegyvereket, amelyekhez előrenyomulásuk közben fértek hozzá. Hozzátette, hogy szárazföldi hadműveletre is lehet, ezt a lehetőséget katonai szakértők tanulmányozzák.
A húszik ellenőrizte egészségügyi minisztérium vasárnap azt közölte, hogy a légitámadásoknak már több tucat halottjuk van. Más források azonban ezt nem erősítették meg.
Kína és India menekíti polgárait Jemenből. Kína és India evakuálja állampolgárait Jemenből az ottani belháborús helyzet miatt. India hétfőn már el is küldte az első repülőgépet, amellyel hazaszállít indiaiakat az arab országból. Kína három hadihajóját vezényelte Áden kikötőjébe, hogy fedélzetükre vegyenek mintegy félezer Jemenben rekedt kínait. Peking egyúttal átmenetileg felfüggeszti részvételét a kalózok elleni nemzetközi tengeri járőrözésben az Ádeni-öbölben és környékén. Kína 2008-ban csatlakozott a tengeri rablók ellen szervezett nemzetközi rendfenntartó flottához, amelybe 19 hadihajót küldött. Eddig egyetlen kínainak sem esett bántódása a jemeni belharcok miatt. India szintén vízi úton viszi haza Jemenből polgárai zömét: megkezdte egy 1500 utas befogadására képes hajó felkészítését a műveletre. Jemenben mintegy 3500 indiai van, többségük ápolónő.
- 35689 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35691 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35692 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35693 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35694 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35695 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni