Visszaesett a kelet-európai bevándorlók száma a briteknél
A közhiedelemmel ellentétben jelentősen csökkent a Nagy-Britanniába települő munkavállalók száma, ezen belül viszont nőtt a bevándorlás a régi EU-tagállamokból, míg a közép- és kelet-európai uniós államokból érkezők száma az átlagnál is jobban visszaesett - derült ki az Oxfordi Egyetem hétfőn ismertetett átfogó felméréséből.
A 2010-ben alakult konzervatív-liberális brit kormánykoalíció öt éve alatt 117 ezerrel, azaz 16 százalékkal kevesebb külföldi munkavállaló telepedett le Nagy-Britanniában, mint a Munkáspárt vezette előző brit kormány utolsó parlamenti ciklusa alatt - közölte az Oxfordi Egyetemen működő Migration Observatory nevű kutatóközpont a Financial Times megbízásából elvégzett átfogó kutatás eredményeiről.
Az elemzők kimutatták azt is, hogy az Európai Unió régebbi tagországaiból - elsősorban a recesszió sújtotta déli euróövezeti periféria gazdaságaiból, például Olaszországból, Spanyolországból és Portugáliából - az utóbbi öt évben 40 százalékkal nőtt a Nagy-Britanniában munkát vállalók száma.
A 2004-ben EU-taggá lett nyolc közép- és kelet-európai országból, köztük Magyarországról ugyanakkor átlagosan 35 százalékkal kevesebben érkeztek a 2010-ben kezdődött, a brit parlament hétfői feloszlásával befejeződött törvényhozási időszakban, mint az előző kormányzati ciklusban.
A kutatóintézet felmérése szerint a magas képzettséget igénylő nagy-britanniai állásokban alkalmazott migráns munkaerő-állományon belül 52 százalék a régi EU-tagállamokból érkezők aránya, a nyolc közép- és kelet-európai EU-gazdaság állampolgárainak részesedése ebben az alkalmazotti körben 5 százalék.
Az eddigi brit kormánykoalíciót vezető Konzervatív Párt elsősorban a keleti EU-tagállamokból érkező munkavállalók nagy számára hivatkozva jelentős szigorításokat helyezett kilátásba arra az esetre, ha a május 7-én esedékes parlamenti választások után újból kormányt alakíthat.
Cameron szigorítana
David Cameron miniszterelnök néhány hete bejelentette, hogy a kormány szándékai szerint a jövőben legalább négy évig kell Nagy-Britanniában élniük és dolgozniuk az Európai Unió más országaiból érkező munkavállalóknak, mielőtt hozzájuthatnak a brit szociális ellátórendszer juttatásainak teljes köréhez, és ha a külföldi EU-álláskeresők érkezésük után hat hónappal sem találnak munkát, távozniuk kell Nagy-Britanniából.
Cameron hozzátette, London a jövőbeni EU-bővítési döntések jóváhagyása fejében ragaszkodni fog ahhoz, hogy az unión belüli szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az új tagországokra, amíg azok gazdaságai nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe.
- 34964 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34966 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34966 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34968 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34969 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34969 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni