Putyin nem köszöntötte Ukrajna és Grúzia államfőjét az üzenetében
Vlagyimir Putyin nem köszöntötte Ukrajna és Grúzia államfőit a második világháborúban a náci Németország felett aratott győzelem 70. évfordulója alkalmából a volt szovjet tagköztársaságok vezetőihez intézett pénteki üzenetében.
A Kreml honlapján elhelyezett tájékoztatás szerint az orosz elnök a (volt Szovjetunió) Nagy Honvédő Háborújában aratott győzelem 70. évfordulóján Azerbajdzsán, Örményország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán, a Moldovai Köztársaság, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán vezetőinek gratulált. Putyin rajtuk kívül az Oroszországon kívül csupán néhány ország által elismert szakadár kaukázusi területek, Abházia, és Dél-Oszétia államfőit köszöntötte. Kihagyta ugyanakkor a sorból Grúzia és Ukrajna vezetőit. Az orosz államfő helyettük Grúzia és Ukrajna népének gratulált.
„A Nagy Győzelem népeink közös felmérhetetlen értékű kincse, akik vállvetve harcoltak a kegyetlen ellenséggel és megmentették a világot a nácizmustól.” (...) „Putyin meggyőződése, hogy a Nagy Honvédő Háborúban edzett testvéri barátság továbbra is hozzájárul népeink kapcsolatainak megerősítéséhez és méltó például szolgál a jelenlegi és a felnövő nemzedék számára” – olvasható a Kreml közleményében.
Oroszország a Grúziától elszakadását 1992-ben kihirdető Abháziával tavaly novemberben, az ugyancsak az 1990-es évek elején Grúziából kivált Dél-Oszétiával márciusban kötött szövetségi és stratégiai partnerségi megállapodást. Oroszország és Grúzia 2008-ban vívott villámháborút Dél-Oszétiáért.
Moszkva és Tbiliszi politikai és gazdasági kapcsolatai a 2012-es grúziai hatalomváltás, Miheil Szaakasvili államfő hatalomból való eltávolítása után, mindmáig nem álltak teljesen helyre. A két országot összekötő rendszeres közvetlen repülőjáratok útvonalait áprilisban ugyan bővítették, de a politikai párbeszédet az orosz-abház és orosz-dél-oszét megállapodások miatt Tbiliszi befagyasztotta.
Ukrajnával tavaly romlott meg erőteljesen Moszkva viszonya a februári kijevi hatalomváltás, majd a Krím félsziget Oroszországhoz csatolása és a 2014 áprilisában kirobbant délkelet-ukrajnai, több mint hatezer halálos áldozatot követelő fegyveres konfliktus miatt, amelyben Moszkva a szakadárokat támogatja.
A szombati győzelem napi díszszemlére a Szovjetunió szétesését követően létrejött független államok szinte valamennyi vezetője Moszkvába érkezett. Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője ugyanakkor közölte, hogy Petro Porosenko ukrán elnököt nem hívták meg az ünnepségekre az orosz fővárosba.
- 34955 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34957 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34958 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34959 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34960 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34961 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni