Büszkén vállalja magyar gyökereit George Pataki amerikai elnökjelölt
Az amerikai elnöknek meg kell értenie Közép- és Kelet-Európa fontosságát, és több időt kell eltöltenie értelmes párbeszéddel ezen országok vezetőivel, a kommunikáció kétirányú utca - mondta csütörtökön az MTI-nek a New Hampshire állambeli Exeterben George Pataki republikánus elnökjelölt-aspiráns.
Pataki, akit republikánus létére három ízben is megválasztottak a hagyományosan a demokratákhoz húzó New York állam kormányzójává, azt követően nyilatkozott a távirati irodának, hogy az exeteri városházán megtartott gyűlésen bejelentette, beszáll az amerikai elnökválasztási küzdelembe.
Az apai ágon magyar, anyai ágon ír-olasz származású politikus az első magyarországi gyökerekkel rendelkező amerikai, aki versenybe száll a Fehér Házért.
A kérdésre, hogy elnökként mit tenne másképp a magyar-amerikai kapcsolatokkal kapcsolatban, George Pataki azt válaszolta, hogy az Obama-kormányzat "az első naptól kezdve túl kevés figyelmet fordított" Közép- és Kelet-Európára.
Mint mondta, nemcsak Magyarországról van szó, hanem Lengyelországról és Csehországról is, ahol a demokrata kormány egyik első döntésének eredményeképpen - anélkül, hogy az érintett országokkal előzetesen egyeztettek volna - elmaradt az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeinek kiépítése.
"A kommunikáció kétirányú utca. Úgy gondolom, hogy az Egyesült Államok elnökének és külpolitikai csapatának meg kell értenie Közép- és Kelet-Európa fontosságát, több időt kell eltöltenie értelmes párbeszéddel ezen országok vezetőivel" - nyilatkozott a politikus.
A felvetésre, miszerint a Republikánus Párton belül is vannak nézetkülönbségek Magyarországgal kapcsolatban, George Pataki kijelentette, "ha az Egyesült Államok előtt álló kihívásokra tekintünk, akkor láthatjuk, hogy ezek egyike a Közép-Európával való nagyon jó, nyílt kapcsolatok fenntartásának ügye".
"De nyilvánvalóan előnyben kell részesíteni az amerikaiak szabadságának védelmét, a krízisek kezelését, legyen az a feléledő Oroszország vagy a radikális iszlám. Tudom, hogy Magyarország a NATO tagja, amelynek csapatai voltak Afganisztánban, és támogatja a Nyugatnak a radikális iszlám elleni erőfeszítéseit. És ez számít" - mondta az exkormányzó.
"Egy ország belpolitikája az adott országra tartozik. Amire én fogok összpontosítani, ha lesz rá lehetőségem, az az amerikai nép és az amerikai kormány érdeke lesz. És hiszem, hogy ezt kellene tennünk" - tette hozzá.
Alternatívákat az orosz földgázra
Az arra vonatkozó kérdésre, hogy az ukrán válsággal kapcsolatban a katonai biztonság szavatolása mellett Washingtonnak mit kellene tennie a közép-európai országok energiabiztonságának érdekében, Pataki előbb méltatta az amerikai energetikai függetlenség felé tett elmozdulást, majd hangot adott véleményének, hogy az európaiaknak meg kell érteniük az orosz földgázforrásoktól való túlzott függőség veszélyét, és alternatív forrásokat kell kifejleszteniük.
"Én arra fogok fókuszálni, hogy az amerikai nép és ország vezetője vagyok. Vannak olyan kihívások, amelyekkel Magyarországnak és Közép-Európának kell megbirkóznia, és engem nem tölt el elégedettséggel az amerikai kormány irányultsága. Ez áll majd nálam a fókuszban: a washingtoni változás" - jelentette ki.
A kérésre, hogy konkretizálja, elnökként mit tenne a hivatalba lépése utáni egy hónapban, elmondta, hogy már az első napon létszámstopot rendelne el a szövetségi bürokráciában.
"Túlságosan is sokan vannak Washingtonban. Megvalósítanám reformprogramomat, amelynek értelmében a kongresszus egyetlen tagja sem válhat lobbistává, nincs különleges kivételezés, és a politikusoknak is be kell tartaniuk a törvényeket, amelyeket számunkra alkottak. Teljes mértékben megváltoztatnám azt a dinamikát, amelynek értelmében Washington mondja meg nekünk, hogy mit kell tennünk. Nekünk, az amerikai népnek kell megmondanunk Washingtonnak, hogy mit tegyen" - közölte Pataki.
Széles réteget tud megszólítani
A felvetésre, miszerint egy demokrata állam volt republikánus kormányzójaként, pártján belüli erős jobboldali nyomás közepette nehéz lesz megszerezni a hivatalos elnökjelöltséget, Pataki azt mondta, "én vagyok az egyetlen, akit valaha is úgy választottak kormányzóvá New Yorkban, hogy nemcsak republikánus, de még a párton belüli konzervatív vonalat is képviseli."
"Sok éven át csak két republikánust választottak kormányzónak New York államban. Az egyik Nelson Rockefeller volt - egy Rockefeller! -, a másik én, akinek az apja nem beszélt angolul, mielőtt iskolába ment, mert csak magyarul tudott." "Azt hiszem, bebizonyítottam, hogy a hátteremmel egy nagyon széles választói réteget tudok megszólítani, beleértve a republikánus törzsválasztókat, akik megválasztják az elnökjelöltet" - tette hozzá.
- 34961 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34963 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34963 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34964 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34966 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34966 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni