„Átmenetileg” kirúgnák a görögöket az euróövezetből
"Átmeneti" Grexitet javasol a német pénzügyminiszter, mivel szerinte a görög javaslatcsomagból hiányoznak azok a legfontosabb reformterületek, amelyek elősegíthetnék az ország modernizálását.
Elégedetlen az újabb mentőcsomagért cserébe javasolt görög reformintézkedésekkel Wolfgang Schäuble, német pénzügyminiszter, aki ebből kiindulva állítólag Görögországnak az euróövezetből történő átmeneti kilépését is indítványozta az Eurócsoport szombat délutáni válságülésén. Minderről a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung számol be vasárnapi számában, az írás legfontosabb részletei azonban már előzetesen napvilágot láttak.
Eszerint a rendkívüli pénzügyi szigorról és a megtakarítások szükségességének hangsúlyozásáról híres Schäuble euróövezeti minisztertársainak szombaton kijelentette, hogy kedvezőtlenül ítéli meg az Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök által két nappal ezelőtt előterjesztett reformcsomagot. A hírügynökségek beszámolóiból az tűnt ki, hogy a német pénzügyminiszter két választási lehetőséget javasolt. Az egyik az volt, hogy a görög kormánynak sürgősen módosítani, illetve Schäuble szerint tökéletesítenie kellene az adóemeléseket és nyugdíjcsökkentést egyaránt magában foglaló csomagot, a másik pedig az, hogy Görögországnak legalább öt évre el kellene hagynia az euróövezetet.
A görög javaslatcsomagból hiányoznak azok a legfontosabb reformterületek, amelyek elősegíthetnék az ország modernizálását, illetve hosszú távon a gazdasági növekedést és a tartós fejlődést - vélekedett a tekintélyes német lap információi szerint a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a csomag jelenlegi formájában ezért nem képezheti újabb euróövezeti stabilitási mentőprogram alapját.
Öt évről lenne szó
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung szerint Schäuble azt indítványozta, hogy Görögország vagy villámgyorsan és a parlament teljes támogatásával "kijavítja" a mostani javaslatokat vagy pedig tárgyalni kell Athénnal az euróövezeti tagság szüneteltetéséről. Eszerint Görögországnak legalább ötéves időszakra kellene elhagynia az övezetet és ez idő alatt rendeznie kellene adósságait. Ugyanakkor továbbra is az Európai Unió tagja maradna, és továbbra is részesülne a gazdasági növekedést segítő, valamint humanitárius támogatásban.
A német pénzügyminisztérium nem kívánta kommentálta a szóban forgó lapértesülést. A Reuters hírügynökség viszont egy görög kormányzati tisztségviselőt idézett, aki szerint Schäuble "soha nem vetette fel" Görögország euróövezeti tagságának átmeneti szüneteltetését.
- 34226 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34228 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34228 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34229 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34231 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34231 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni