A Pentagon a drónműveletek számának drasztikus növelésére készül
A Pentagon négy év alatt 50 százalékkal kívánja növelni a megfigyelési és hírszerzési célú drónműveletek számát Ukrajna, Irak, Szíria, a Dél-kínai-tenger és Észak-Afrika térségében - írta hétfői számában hivatalos forrásra hivatkozva a The Wall Street Journal.
Az amerikai védelmi minisztérium egyúttal gyakrabban kívánja bevetni a fegyveres pilóta nélküli repülőgépeket is. Független csoportok számításai szerint a Barack Obama elnöksége alatt jelentősen kiterjesztett dróncsapások következtében, több mint 3 ezren vesztették életüket.
A lap szerint 2011 óta most először történik jelentős fejlesztés az amerikai drónpogramban.
A drónmissziók irányítása túlnyomórészt az amerikai légierő feladata, beleértve azokat is, amelyek során titkos pakisztáni és jemeni bevetéseken a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) számára gyűjtenek információt. Az új terv nagyobb szerepet szán a hadseregnek, a különleges műveleti parancsnokságnak, illetve szerződéses üzemeltetőknek.
Naponta 61 kémdrónrepülés
2004-ben átlagosan még csak öt kémdrónrepülést hajtottak végre naponta, mára ezek száma 61-re növekedett, közülük 22 a CIA-t szolgálja ki. A Pentagon tervei szerint 2019-ben már naponta 90 alkalommal emelnek pilóta nélküli repülőgépeket a levegőbe.
A védelmi tárca elképzelése szerint a légierő 2019-ben továbbra is napi 60 misszióért lesz felelős. Ashton Carter védelmi miniszter a személyzet túlterheltsége miatt idén rendelte el, hogy ezek számát az eredeti 65-ről októberig 60-ra csökkentsék.
A hadsereg 16, a különleges műveletek összfegyvernemi parancsnoksága pedig további négy röptetést felügyel majd. Szerződéses partnerek napi 10 feladatot hajtanak majd végre a régebbi, MQ-1-es Predator típusú gépekkel. Az újabb, MQ-9-es Reaper típusú gépek üzemeltetése és a dróncsapások irányítása nem kerülhet magánkézbe.
2017-re a légierő napi 60 drónrepüléséhez a hadsereg 8, a magánüzemeltetők pedig 6 misszióval járulnak majd hozzá. A Pentagon elképzelései szerint kedvezőtlen időjárási körülmények esetén a pilóta nélküli repülőgépeket az eredeti célterületről más, ugyancsak érzékeny régiók fölé irányítanák át.
A lap emlékeztetett arra, hogy Philip Breedlove tábornok, a NATO európai erőinek parancsnoka áprilisi szenátusi meghallgatásán azt hangoztatta, hogy a jövőbeni meglepetések elkerülése, Moszkva gondolkodásmódjának jobb megértése és a szükség esetén a válaszlépések előkészítés érdekében jobb megfigyelési kapacitásokra van szükség a felügyelete alá tartozó régióban, beleértve az ukrajnai konfliktusövezetet is.
A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes szakértők szerint a röptetések számának drasztikus növelését a drónok jobb megfigyelő berendezésekkel való felszerelésével is ki lehetne váltani.
- 34225 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34227 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34227 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34228 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34230 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34230 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni