Megkezdik Katalónia függetlenedésének folyamatát, Madrid provokációról beszél
Az újonnan megalakult katalán parlament függetlenségi pártjai kedden egy határozati javaslatot nyújtottak be a törvényhozásnak, amelyben kinyilvánítják, hogy elkezdik az önálló köztársaság létrehozásához vezető folyamatot. A spanyol miniszterelnök provokációnak minősítette a lépést.
A szeptember végi választásokon győztes Junts pel Sí (Együtt az igenért) pártömörülés és a Népi Egység (CUP) nevű párt közös, kilenc pontból álló javaslatában egyebek mellett rögzíti, hogy nem veti alá magát az állami intézmények döntéseinek, különösképp a spanyol Alkotmánybíróság állásfoglalásainak.
A pártok kinyilvánítják egy állampolgári részvételen alapuló alkotmányozó folyamat megkezdését, amely a jövőbeli katalán alkotmány alapja lesz, valamint kifejezik szándékukat, hogy tárgyalást kezdeményezzenek a többi parlamenti párttal, a spanyol állammal, az Európai Unióval és az egész nemzetközi közösséggel.
"Két parlamenti csoport, amely együtt sem szerezte meg a szavazatok többségét a legutóbbi parlamenti választásokon Katalóniában, benyújtott egy határozati javaslatot, amely ellentétes az alkotmánnyal, a törvényekkel, a katalánok többségének érzéseivel és minden spanyol demokratikus akaratával" - reagált a függetlenségi pártok javaslatára a spanyol miniszterelnök. Mariano Rajoy szerint ez azoknak a provokációja, akik azért szegik meg a törvényt, mert az nem az ő oldalukon áll. "A kormány garantálja és garantálni fogja, hogy a céljaik nem fognak sikerülni" - jegyezte meg, hozzátéve, hogy ennek érdekében minden, az alkotmány és a törvények által biztosított jogi eszközt fel fognak használni, amennyiben a katalán parlament megszavazza a javaslatot.
A határozattervezet a következő két hétben kerülhet napirendre a katalán parlamentben.
A választásokat követően a függetlenségi pártok eltérően értékelték az eredményeket: a Junts pel Sí szerint a győzelmük elegendő ahhoz, hogy megvalósítsák fő választási ígéretüket, miszerint 18 hónapon belül egyoldalúan elszakadnak Spanyolországtól és létrejön az önálló katalán köztársaság. A CUP vezetői viszont arról beszéltek, hogy mivel nem szerezték meg a szavazatok több mint 50 százalékát, így ehhez nincs meg a kellő felhatalmazásuk.
A két párt három hete tárgyal egymással a lehetséges együttműködésről, a most benyújtott határozati javaslat elfogadásához a CUP ragaszkodott még azelőtt, hogy az új katalán kormány összetételéről egyeztetnének. Már többször hangsúlyozták, hogy nem támogatják Artur Mas jelenlegi katalán elnök újraválasztását, aki a Junts pel Sí jelöltje.
A katalán parlament november 9-én szavaz először Katalónia elnökének személyéről, és legkésőbb jövő január 9-ig kell megválasztania az új vezetőt. Ha ez nem sikerül, új választásokat kell kiírni Katalóniában.
A spanyol kormány többször hangsúlyozta, hogy az ország törvényeinek értelmében Katalónia nem nyilváníthatja ki egyoldalúan elszakadását Spanyolországtól.
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35686 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35686 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35689 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni