Atomtölteteket hordozó szupertitkos gépeket fejleszt a Pentagon
A Pentagon bejelentette, hogy pilóta nélküli, atomtöltetek hordozására alkalmas harci gépek fejlesztéséről állapodott meg a Northrop Grumman-nel. A Long Range Strike Bomber képességei garantálják majd az Egyesült Államoknak, hogy a világon bármely célpontot fenyegetésben tudjon tartani" - mondta a légierő vezérkari főnöke.
Újgenerációs, szupertitkos stratégiai bombázók gyártásáról született megállapodás a Northrop Grumman nevű haditechnikai céggel - jelentette be Ashton Carter amerikai védelmi miniszter helyi idő szerint kedden.
Az amerikai légierő legfiatalabb bombázóját, a B-2 Spirit lopakodó nehézbombázót kifejlesztő Northrop Grumman felel az új típusú, az elődjénél kisebb, de formailag hasonló Long Range Strike Bomber fedőnevű harci repülőgép kifejlesztéséért és legyártásáért. Az egyes források szerint 80 milliárd dolláros szerződés keretében frissítené az amerikai védelmi minisztérium öregedő bombázóflottáját olyan újgenerációs gépekkel, amelyek - hírforrások szerint - atomtöltetek hordozása mellett akár pilóta nélkül is tudnának repülni.
A repülőgépek adottságairól és paramétereiről egyelőre nincsenek információk, ugyanakkor értesülések szerint csúcstechnológiás kommunikációs és más eszközökkel szerelik fel őket, hogy a bombázások mellett egyéb, változatos feladatokra is be lehessen majd őket vetni. "A Long Range Strike Bomber képességei garantálják majd az Egyesült Államoknak, hogy a világon bármely célpontot fenyegetésben tudjon tartani" - mondta Mark Welsh tábornok, a légierő vezérkari főnöke.
A Pentagon bejelentése annak a kiterjedtebb tervnek az első lépését jelöli, aminek keretében a teljes nukleáris arzenálját újítaná fel. A védelmi tárca új atom-tengeralattjárók építését és az interkontinentális ballisztikus rakétáinak felújítását tervezi.
Az új bombázók beszerzése elsőbbséget élvez az amerikai légierőnél, mert a flottát felépítő B-52 Stratofortress nehézbombázók - amelyek 1955-ben álltak hadrendbe - már jó ideje túllépték az eredetileg nekik szánt szolgálati idő határát, a B-2 típusú repülők is már két évtizede teljesítenek szolgálatot. A bombázó flotta harmadik tagja, a hetvenes években kifejlesztett B-1 Lancer pedig már nem alkalmas atomtöltetek hordozására.
LaPlante közölte, 100 új bombázó vásárlását tervezik, amelyek egyenként mintegy 550 millió dollárba kerülnek.
Az amerikai sajtóértesülések szerint az új bombázok tíz év múlva állnak hadrendbe.
Az amerikai légierő korábban aggodalmának adott hangot, mert szerinte a jelenleg hadrendben lévő bombázók nem tudnak áthatolni a legújabb kínai és orosz légvédelmi rendszereken.
- 35686 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35689 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35689 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35690 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35691 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35692 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni