Maradnak a bénító tüntetések Moldovában
A moldovai kormány elutasította az ellenzék ultimátumát, amiben a kormány lemondását és előre hozott választásokat követelt, így folytatódnak a tüntetések az országban – közölték csütörtöki közös sajtótájékoztatójukon az oroszbarát ellenzék vezetői.
Jelen volt Igor Dodon, a szocialista párt elnöke, Andrei Nastase, a Méltóság és Igazság Polgári Platformjának (DA) elnöke, valamint Renato Uszatij, a Mi Pártunk vezetője. Az ellenzéki erők vezetői megtagadták, hogy találkozzanak a kormány képviselőivel. Nastase szerint „két órával az ultimátum lejárta előtt kapcsolatba lépett velünk Andrian Candu, a moldovai parlament elnöke, aki egy péntek reggeli tanácskozásra hívott bennünket a kormányzati rezidenciára, hogy áttekinthessük a politikai válságból kivezető lehetőségeket. Ily módon a kormány semmibe vette követeléseinket. Mi, a magunk részéről meghívtuk Candut polgári fórumunkra, amelyet holnap készülünk megtartani annak megvitatására, hogyan folytassuk a tüntetéseket”.
„A kormány nem reagált az ellenzék ultimátumára, a tüntetések folytatódnak” – erősítette meg Dodon. „Holnap arról fogunk dönteni, hogyan tudjuk növelni a nyomást a kormányra. Teljesen nyitottak vagyunk, így a tanácskozásunkra meghívtuk a sajtót és Candu házelnököt is. Javasoltuk neki, hogy hozza magával a Demokrata Párt (PD) mögött álló oligarchát, Vlad Plahotniucot is, akinek megkérdezése nélkül mostanra már egy döntés sem születhet sem a parlamentben, sem a kormányban” – tette hozzá Uszatij.
Vasárnap rendkívüli rendőri készültség mellett Chișinău központi terén tartott ellenzéki nagygyűlésen a moldovai belügyminisztérium szerint 11 ezren, a szervezők szerint több tízezren vettek részt. A nagygyűlés végeztével a tüntetők végigvonultak Chișinău központi útjain, és egy órára lezárták a Romániát és a moldovai fővárost összekötő főutat. Emiatt átmenetileg kilométeres dugók keletkeztek. Később Igor Dodon bejelentette, hogy három napot adnak a kormányzó erőknek követeléseik teljesítésére.
Pavel Filip Nyugat-barát kormányát a parlament a múlt héten erősítette meg, de az eskütétel szinte titokban, éjjel, a nyilvánosság kizárásával és több miniszter távollétében történt. A parlamenti szavazás után, ami előtt az ellenzék nem engedte szóhoz jutni a miniszterelnök-jelöltet, zavargások kezdődtek, a tömeg megostromolta a parlamentet, az összecsapásokban többen megsebesültek.
Moldovában 2014 óta belpolitikai bizonytalanság uralkodik. Január 29. volt az utolsó határidő az új kormány megalakítására, ellenkező esetben fel kellett volna oszlatni a parlamentet, és új választásokat kellett volna kiírni. Az ellenzék nem ismeri el törvényesnek Pavel Filip kormányát, és panasszal fordult az alkotmánybírósághoz az ügyben.
- 34959 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34961 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34961 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34962 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34964 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34964 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni