Amerikai elnökválasztás: felpörög a kampány, kezdődnek az előválasztások
A közelgő amerikai elnökválasztás republikánus és demokrata párti elnökjelölt-aspiránsai Iowa szövetségi államot járják a hétvégén, hogy a hétfőn este kezdődő első hivatalos jelölőgyűlés előtt még mindenkit megpróbáljanak mozgósítani és maguk mellé állítani.
A hárommillió lelket számláló, középnyugati államba utazott a republikánus Donald Trump, Ted Cruz, Marco Rubio, valamint a demokrata Hillary Clinton és Bernie Sanders is.
Az üzletember Trump, aki nagyon látványosan, a saját nevét viselő magánrepülőgépével érkezett valamennyi kampánygyűlésére, ismét Ted Cruzt, a texasi szenátort támadta, azzal a már többször hangoztatott állításával, hogy Cruz szerinte jogilag nem is lehetne elnök, mert Kanadában született.
Cruz tartózkodott vetélytársai megtámadásától, inkább arra biztatta a választókat, hogy hétfőn menjenek el voksolni. "Ez a ti időtők, a döntés ideje" - mondta a texasi aspiráns egy nagygyűlésen. Marco Rubio floridai szenátor viszont szintén pártbéli vetélytársaival vitatkozott.
A demokrata pártiak közül Hillary Clinton volt külügyminiszter a szombati kampánygyűléseken a fegyverviselés és -forgalmazás szigorítása mellett érvelt. Segítségére volt ebben Gabrielle Giffords volt arizonai kongresszusi képviselő, akit 2011-ben egy tömegmészárláskor lelőttek, de csodával határos módon életben maradt.
Giffords még mindig nem tud tökéletesen beszélni, ezt Ames városában, az Iowai Állami Egyetemen tartott nagygyűlésen közölte is: "Nehezemre esik a beszéd. De januárban, jövő januárban, csak ezt a két szót akarom mondani, Madame President (elnök asszony)."
Sandsers szorongatja Clintont
Az előválasztás startpisztolyának is tekinthető iowai jelölőgyűlés finisében természetesen egymást követik a közvélemény-kutatások. A legfrissebbet szombaton késő este tették közzé. A Des Moines Register-Bloomberg Politics közös felmérése szerint a republikánus táborban Donald Trump vezet, huszonnyolc százalékos támogatottsággal.
Őt Ted Cruz követi, akire a megkérdezettek huszonhárom százaléka szavazna, a harmadik helyen a floridai Marco Rubio áll, tizenöt százalékos támogatottsággal, s őket követi Ben Carson sebészprofesszor, akit a megkérdezett választók tíz százaléka látna szívesen a republikánusok elnökjelöltjeként.
A demokrata párti elnökjelölt-aspiránsok élén Hillary Clinton támogatottsága a legnagyobb, negyvenöt százalékos, de Bernie Sanders vermonti szenátor csaknem teljesen felzárkózott, a választók negyvenkét százalékának rokonszenvét bírja.
- 34958 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34960 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34960 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34962 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34963 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34963 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni