Peking kölcsönös tiszteletet vár Washingtontól


-A A+

 

A kölcsönös tiszteletet és az érzékeny kérdések "helyes kezelését" hangsúlyozta az Egyesült Államok és Kína viszonyában Hu Csin-tao kínai államelnök, amikor fogadta Thomas Donilont, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadóját Pekingben - derült ki szerdai médiajelentésekből.

Amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó nyolc éve nem járt a kínai fővárosban, s elemzők úgy vélik, a mostani látogatásra érzékeny időszakban került sor, amikor a kétoldalú kapcsolatokban és több nemzetközi kérdés megítélésében is nézeteltérés jellemzi a két ország viszonyát.

A kínai sajtóbeszámolók szerint Hu megerősítette: a kínai-amerikai kapcsolatok fejlődésének feltétele, hogy mindkét fél tiszteletben tartja a másik alapvető érdekeit, az érzékeny kérdéseket pedig "óvatosan, megfelelő módon kezeli". Az amerikai politikus a kínai-amerikai kapcsolatokat a világ legfontosabbjai között említette, s kifejezte Washington készségét arra, hogy együtt dolgozzon Pekinggel a két ország vezetői közötti megállapodások végrehajtásán.

Donilon "őszinte és mély" eszmecserét folytatott Taj Ping-kuo államtanácsossal, aki a kínai kormányban a külügyeket felügyeli, s a kommunista párt központi bizottságában a külügyi és a nemzetbiztonsági terület irányítója.

Mielőtt továbbutazott volna Tokióba, Donilon tárgyalt Hszi Csin-ping kínai alelnökkel és Vang Csi-san miniszterelnök-helyettessel, Hszü Caj-houval, a Központi Katonai Bizottság alelnökével és Jang Csie-cse külügyminiszterrel. A megbeszélésekről nem közöltek részleteket.

{loadposition otp}A China Daily című, angol nyelvű napilapban megszólaltatott kínai szakértő szerint az amerikai politika alakításában befolyásos személyiségként ismert Thomas Donilon látogatása fontos a kapcsolatok stabilizálása szempontjából, mert - mint mondta - a kommunikáció "a kölcsönös stratégiai bizalom hiánya és az egyes kérdésekben elkerülhetetlen nézetkülönbség ellenére" képes a negatív hatások csökkentésére.

Kína bizalmatlanul fogadta az Egyesült Államok bejelentését arról, hogy fokozza jelenlétét az ázsiai és csendes-óceáni térségben, és azt, hogy Washington hangsúlyozza: adott esetben megvédi térségbeli szövetségeseit. Ez vonatkozik a Pekinggel területi vitában álló Fülöp-szigetekre és - még inkább - Japánra. Japán éppen ezekben a napokban kapott Amerikától MV-22 Osprey típusú billenőrotoros katonai konvertiplánokat, amelyek függőleges fel- és leszállásra alkalmas repülőgépek.

Gemba Koicsiró japán külügyminiszter szerdán közölte, hogy Osprey gépek Okinavára telepítését az észak-koreai biztonsági veszélyek mellett a "kínai tengeri terjeszkedés" indokolja. Gemba kedden arról beszélt, hogy a Szenkaku-szigetek - kínaiul Tiaojü- (Diaoyu) szigetek - területét a Japán és az Egyesült Államok közötti biztonsági és együttműködési megállapodás alá vonják. Ez lehetőséget nyújt az Egyesült Államoknak arra, hogy Japán szuverén területén katonai bázisokat hozzon létre.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X