Március 15: először ünnepelt együtt Beregszászon a KMKSZ és az UMDSZ
Fennállása óta először ünnepelt együtt a két meghatározó kárpátaljai magyar szervezet, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) kedden Beregszászon, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc 168. évfordulóján.
A város központjában álló Petőfi-szobornál tartott ünnepségen a több mint ezer fős közönséget köszöntő beszédében Babják Zoltán, Beregszász polgármestere örömét fejezte ki, hogy "az idén a magyar szervezetek és a történelmi egyházak közös megemlékezésen juttatják el március 15. üzenetét a beregszásziakhoz". Aggodalmának adott hangot a kárpátaljai magyarság körében növekvő elvándorlás miatt, ami - mint fogalmazott - "súlyos sebet ejt a kárpátaljai magyar egység érdekében eddig kifejtett munkán, gyengíti érdekérvényesítő képességünket". Pedig most lenne legnagyobb szükség az összefogás, az együttműködés erejére - emlékeztetett, hangsúlyozva, hogy "hitet és erőt kell adni mindenkinek: hitet a közösség összetartó erejében, erőt a szülőföldön való maradáshoz, boldoguláshoz".
Ünnepi köszöntőjében Bocskor Andrea, a Fidesz-KDNP kárpátaljai származású európai parlamenti képviselője idézte a márciusi ifjak tizenkét pontjának kezdetét, amely szerint "Legyen béke, szabadság és egyetértés". Ez az üzenet ma is aktuális. "Az elmúlt két év során zajló ukrajnai események következtében a béke utáni vágy és remény fogalmazódott meg bennünk és a kárpátaljai magyarságért aggódókban leggyakrabban, hogy végre biztonságban legyen férfi, nő és gyermek, ne szakadjanak szét családok" - tette hozzá. Az EP-képviselő kiemelte: a kárpátaljai magyarság megmaradásának kulcsa az összefogásban, az egyetértésben rejlik, hiszen a tavaly októberi ukrajnai önkormányzati választásokon a kárpátaljai magyarság megmutatta, hogy sikeresen össze tud fogni az érdekérvényesítés és a közös jövő építésének érdekében. Bizonyította, hogy képes kezébe venni sorsának alakítását, életképes egységet alkotni - jelentette ki Bocskor Andrea. Mint mondta, a jelenlegi súlyos ukrajnai gazdasági-politikai helyzetben a nagy szavak nem elegendőek, tenni akarásra, elszántságra, kitartásra, jó szándékra van szükség, hogy ki-ki a maga helyén elvégezze a feladatát, megállja a helyét. "Ehhez múltunk, a ki nem apadó forrás, ami reményt, erőt, hitet ad harcunk folytatásához" - fogalmazott. Rámutatott: a kárpátaljai magyar közösség elöljáróinak "Petőfihez hasonlóan fáklyává, példaképpé kell válniuk, hogy fényük utat mutasson, meleget adjon és mindenki számára tisztán látható legyen".
Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, az ukrán parlament képviselője örömének adott hangot, hogy az eső ellenére nagyon sokan megjelentek a március 15-i ünnepségen. Kiemelte: a kárpátaljai magyarság nagyon sokat tett annak érdekében, hogy átörökítse a következő nemzedékeknek a magyar szabadság gondolatát, amely március 15-éhez kapcsolódik. "A 168 évvel ezelőtti esemény sok mindent üzen nekünk, de nem minden forradalom ilyen, hiszen ma már senki nem emlékezik meg Kárpátalján az 1917-es októberi forradalomról, mert nem olyan az eszmeisége" - mondta, emlékeztetve arra, hogy az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc az összefogásról, az érdekek egyeztetéséről szólt, amikor különböző társadalmi helyzetű emberek meg tudtak egyezni a haza, a nemzet érdekében, hogy a magyar nemzet fennmaradjon és fejlődni tudjon. "Szinte néhány hónap alatt, rendkívül nehéz körülmények között sikerült megteremteni azokat az intézményeket, amelyek más nemzeteknek évszázadokon keresztül sem sikerült" - emelte ki a KMKSZ elnöke, hangsúlyozva, hogy a kárpátaljai magyaroknak erről kell példát venniük a szülőföldön való megmaradáshoz.
Péter Csaba, az Ukrajnai Magyar Demokrata Párt (UMDP) elnöke méltatta a kárpátaljai magyar szervezetek választási összefogását, rámutatva, hogy a kárpátaljai magyaroknak saját maguknak kell megoldaniuk problémáikat. Ő is aggasztónak nevezte a kárpátaljai magyar értelmiség növekvő elvándorlását. Fontosnak nevezte a szülőföldön való maradást, mert - a szavaival - "a mi hazánk itt van, a Kárpátok alatt, szűkebb pátriánk pedig Beregszászon". Utalt arra, hogy a szülők, nagyszülők a jelenleginél sokkal nehezebb helyzetben is kitartottak szülőföldjükön. Reményét fejezte ki, hogy Kárpátalján még nagyon sokáig lesz kinek emlékezni március 15-én a magyar forradalom és szabadságharc hőseire.
A rendezvényen Szalipszki Endre, Magyarország beregszászi konzulátusának főkonzulja felolvasta Orbán Viktor miniszterelnök külhoni magyaroknak címzett ünnepi köszöntőjét. A beregszászi megemlékezésen a KMKSZ és az UMDSZ mellett részt vettek a beregszászi járási tanács (közgyűlés), a járási állami közigazgatási hivatal vezetői, a történelmi egyházak papjai és az oktatási intézmények diákjai, valamint tanárai.
Kárpátalján számos helyen tartanak megemlékezéseket az idei március 15-én. Munkács magyarsága a podheringi 1848-as emlékműnél ünnepel, Ungvár magyarsága a város Petőfi szobránál, a Nagyszőlősi járás magyar falvainak lakói Tiszapéterfalván emlékeznek a nemzeti ünnepen.
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34232 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34232 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34233 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34235 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni