A német neonáci NPD betiltását kezdeményezi a Bundesrat
A neonáci Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) betiltását célzó alkotmánybírósági eljárás megindításáról döntött pénteken a Bundesrat, a német törvényhozás felsőháza.
A tartományokat képviselő testületben a 16-ból 15 tartomány támogatta a kezdeményezést. Hessen tartózkodott a szavazáson. A tartományi kormány igazságügyi minisztere kifejtette: indokoltnak tartják az eljárást, de túlságosan kockázatosnak is. Az esetleges kudarc a neonácik győzelme lenne, amely jelentősen felértékelné az NDP-t - hangsúlyozta.
Az eljárás megindításához nem szükséges egyhangúlag hozott döntés.
Az egyelőre nem dőlt el, hogy csatlakozik-e a Bundesrathoz a kormány vagy a törvényhozás alsóháza, a Bundestag.
Klaus Wowereit, a tartományi rangú főváros, Berlin szociáldemokrata kormányzó polgármestere a Bundesrat ülésén kiemelte: az utóbbi hónapokban begyűjtött adatok alapján nem kétséges, hogy a neonáci párt a demokratikus rend megdöntésére szervezkedik. Az NDP-vel csak a demokraták egységes és határozott fellépésével lehet szembeszállni, ezért a kormánynak és a Bundestagnak is kérnie kell az alkotmánybíróságtól a párt betiltását - tette hozzá.
Christine Lieberknecht, Türingia tartományi kormány konzervatív miniszterelnöke hangsúlyozta: az alkotmányellenes céljai megvalósítására agresszív módon törekvő NPD jelenti azt a szellemi táptalajt, amelyből kinőtt a Nemzetiszocialista Illegalitás (NSU) elnevezésű neonáci terrorista sejt. Tűrhetetlen, hogy az NDP az adófizetők pénzéből támogatott, bejegyzett párt lehet Németországban - mondta a tartományi kormányfő.
Az 1964-ben alapított párt betiltásáról szinte fennállása óta vitatkoznak, és egyszer már meg is próbálkoztak vele. A kormány és a törvényhozás 2003-ban közösen benyújtott indítványát azonban az alkotmánybíróság formai okokra hivatkozva elutasította.
A betiltás kérdése 2011 végén került elő ismét, amikor közvetlen kapcsolatot mutattak ki a legkevesebb tíz gyilkosságért, két robbantásos merényletért és 14 bankrablásért felelősnek tartott NSU és NPD-tisztségviselők között.
A tartományi belügyminisztereket és a szövetségi kormány belügyminiszterét összefogó tanácskozó testület - a belügyminiszteri konferencia - idén márciusban úgy döntött, hogy egy esetleges újabb eljárás sikere érdekében az illetékes hatóságokat a szükséges adatok begyűjtésére utasítják. A szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) - a belső elhárítás országos szervezete - és a tartományi hatóságok több ezer adatot gyűjtöttek össze, amelyek alátámasztják, hogy a párt antiszemita, rasszista és idegenellenes nézeteket képvisel és szellemi rokonságban áll a nemzetiszocializmussal.
Az azonban nem biztos, hogy az alkotmánybíróság mindennek alapján a párt betiltásáról rendelkezik. A betiltáshoz azt kell bizonyítani, hogy az NPD államellenes tevékenységet végez, aktívan szembehelyezkedik a demokratikus államberendezkedéssel. A pénteken kezdeményezett eljárás ezért számos jogi és politikai kockázatot rejt magában.
- 34957 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34959 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34959 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34960 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34962 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34962 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni