Újságírók tüntettek a sajtószabadságért Horvátországban
Kétszáz horvát újságíró tüntetett a sajtószabadságért annak világnapján Zágrábban, és Zlatko Hasanbegovic kulturális miniszter lemondását követelték - jelentette kedden az N1 horvát kereskedelmi tévécsatorna.
Sasa Lekovic, a Horvát Újságíró Szövetség (HND) elnöke úgy nyilatkozott: a jelenlegi zágrábi kormányzat mindent megtesz annak érdekében, hogy akadályozza a médiaszabadságot és a független újságírást. A HND elnöke szerint a hazai és külföldi szervezetek figyelmeztetése ellenére sem tett a kulturális minisztérium, a kormány, a parlament és az államfő semmit. "Ezért úgy döntöttünk, hogy a médiaszabadság világnapján békés demonstrációval fogjuk a hatalom tudtára adni, hogy egyetlen kormánynak sem engedjük meg, legyen az bármilyen színezetű, hogy így viselkedjen" - hangsúlyozta.
Sajnálatát fejezte ki, hogy a horvát közszolgálati televízió és rádió (HRT) újságírói nem vettek részt a tüntetésen, mert féltik a munkahelyüket. A jobboldali kormány január végi megalakulása után, a parlament médiabizottsága márciusban felmentette a HRT igazgatóját, Goran Radmant, és új, megbízott igazgatót nevezett ki a közmédia élére. Az új vezetés pedig alig két hónap alatt hetven újságírót, szerkesztőt és más területen dolgozó munkatársat váltott le és bocsátott el.
A tüntetés résztvevői a kulturális minisztérium előtt tollakat helyeztek el egy transzparens mellé, amely az emberi jogok egyetemes nyilatkozatát és a horvát alkotmány sajtószabadságot biztosító cikkelyét hirdette, hogy szimbolikusan rámutassanak: a kormány aláásta ezeket a jogokat.
Zlatko Hasanbegovic, a kormányzó Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) színeiben politizáló kulturális miniszter néhány nappal kinevezése után megszüntette a tárcánál azt a bizottságot, amely az előző kormány idején évente több százezer kunát (több tízmillió forintot) osztott szét jelentéktelen, de kivétel nélkül baloldali liberális nézeteket terjesztő internetes portáloknak. A tárcavezető azóta több kisebb lap és folyóirat támogatását is megszüntette vagy csökkentette, köztük kisebbségi lapokét is. Horvátországban kisebbségi nyelven egyetlen napilap jelenik meg, a La Voce del popolo olasz nyelvű újság. A minisztérium felére csökkentette a fiumei székhelyű Edit kisebbségi kiadó támogatását, ami miatt a kiadónak kilenc embert kellett elbocsátania és 25 százalékkal csökkentenie a fizetéseket.
A HND úgy értékelte, hogy a kormányváltás óta 25 évet esett vissza a médiaszabadság helyzete Horvátországban.
Lekovic úgy véli: a nemzetközi szervezetek aggodalma a horvát sajtószabadságot illetően annak a következménye, hogy a kormány kerüli a párbeszédet és vitatott döntéseket hoz. "Megszüntették a nonprofit média támogatását, a HRT-t hadizsákmányként kezelik és bértollnokokat neveznek ki" - mondta.
A jobboldali kormány ugyanakkor azt hangoztatja, hogy az egyensúly megteremtésére törekszik, és költségmegtakarítás miatt van szükség a támogatások csökkentésére.
A média világnapja alkalmából a Horvát Újságíró Szövetség székházában videokonferenciát is tartottak, amelyen részt vett Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő is, és 16 ország kapcsolódott be a vitába. A horvát elnök beszédét hangos füttyszó kísérte, több újságíró és aktivista tüntetőleg el is hagyta a rendezvény helyszínét, míg mások transzparenseket tartottak a magasba, amelyen az állt, hogy a "horvát kormány megöli a médiát".
- 34955 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34958 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34958 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34959 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34960 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34961 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni