Nagy európai cégek, köztük a Mol vezetőinek közös levele a brit EU-tagság mellett
A legnagyobb európai vállalatok, köztük a Mol vezetőinek kedden ismertetett közös levele szerint Nagy-Britannia és az Európai Unió is meggyengülne, ha a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás eredményeként Nagy-Britannia távozna az unióból.
A felhívást, amely a Financial Times londoni üzleti napilap online kiadásában jelent meg, 51 nagyvállalati vezető írta alá, köztük Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója.
Az aláírók között szerepelnek olyan óriásvállalatok első számú vezetői is, mint a Vodafone, a Royal Dutch Shell, a BASF, a Nestlé, a BMW, a Rolls-Royce, a Deutsche Telekom, az Ericsson, a Siemens, a Volvo, a BP, az ABB és az E.ON.
Közös felhívásuk szerint az unió a kezdetektől pozitív változások hajtóereje volt, gazdasági, szociális, biztonsági és életminőségi szempontból egyaránt.
Az aláírók hangsúlyozzák, hogy az Európai Unió a világ legnagyobb gazdasági és kereskedelmi erőközpontja, a teljes világkereskedelemből 16 százalékkal részesedik, félmilliárd lakója 14 ezer milliárd euró értékű hazai összterméket (GDP) állít elő évente. Mindez rendkívül erőteljes alkupozíciót biztosít az európai cégeknek a nemzetközi kereskedelmi tárgyalásokon, lehetővé téve egyben az európai munkahelyek és iparágak védelmét a külső fenyegetésekkel szemben.
A levél szernit a piaci liberalizáció növelte a választékot, erősítette a versenyt és a hatékonyságot. Az európai fogyasztók olyan élelmiszerbiztonsági előírásokban bízhatnak, amelyek az egész világ számára követendő normává váltak.
Ha az unió egységes belső piacának e szabályrendszere lebomlik, az nem növelné, hanem rontaná a jólétet, és Európa gyengébb lenne Nagy-Britannia nélkül, ugyanúgy, ahogy Nagy-Britannia is meggyengülne, ha távozna az Európai Unióból - áll a nagyvállalati vezetők közös levelében.
A brit és az európai üzleti szféra legnagyobb vállalatai és érdekképviseleti intézményei már korábban is hangot adtak annak a véleményüknek, hogy Nagy-Britanniának az Európai Unióban kell maradnia.
Nemrégiben 198 brit, illetve Nagy-Britanniában tevékenykedő külföldi óriásvállalat - köztük a Vodafone, a Ryanair, a BP, a BAE Systems, az Airbus és a Goldman Sachs - vezetői álltak ki közös nyílt levelükben Nagy-Britannia EU-tagsága mellett.
Ehhez a felhíváshoz, amely eddig a legnagyobb ilyen jellegű kezdeményezés a brit üzleti szektor részéről, a Londoni Értéktőzsde irányadó FTSE-100-as indexét alkotó száz legnagyobb tőkeértékű vállalat közül 36-nak a vezérigazgatója is csatlakozott. Érvelésük szerint a brit üzleti szférának a további beruházások és az állásteremtés érdekében korlátlan hozzáférésre van szüksége az Európai Unió 500 milliós egységes belső piacához. Az aláírók szerint, ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból, azzal elrettentené a befektetőket, munkahelyeket sodorna veszélybe, és az egész brit gazdaságot kockára tenné.
A Brit Iparszövetség (CBI) nem sokkal később közzétett, enyhébb és súlyosabb forgatókönyveket felvázoló 79 oldalas tanulmánya szerint - amelyet a CBI megbízásából a PwC üzleti tanácsadó cég állított össze - az uniós tagság feladása esetén a nominális brit hazai össztermék már 2020-ban 3-5,5 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet Nagy-Britannia az EU tagjaként abban az évben elérhetne.
- 34965 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34967 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34967 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34969 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34970 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34970 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni