Hisznek az összeesküvés-elméletekben a magyarok


-A A+

A magyarországiak harmada egyetért azzal az állítással, hogy valójában nem a kormány irányítja az országot, hanem mások mozgatják a szálakat. Közel kétharmaduk gondolja úgy, hogy az egész világot egy szűk elit irányítja, és több mint fele, hogy a menekültválságot amerikai érdekcsoportok szándékosan idézték elő.

A Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából, június 10 és 15 között, 1000 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta az összeesküvés-elméleteket és azok nyilvánosságbeli megítélését. 

Soros György személyes közreműködését a menekültválságban már kisebbség, a válaszadók egyharmada gondolja valóságnak, és az orosz érdekcsoportok esetleges közreműködését tíz megkérdezettből csupán minden második. Tíz megkérdezettből csupán három hisz abban, hogy Soros György a kormány megbuktatására törekszik, és a válaszadók kétharmada szerint ez csak a kormány kommunikációs fogása. Ezen elméletekben általában az alacsonyabban iskolázottabbak, az idősebbek, és a Jobbik, valamint a Fidesz szavazói hisznek jobban.

A megkérdezettek fele (50 százalék) ért egyet azzal az állítással, hogy a magyar választások eredménye általában nem tükrözi a valóságot, és a háttérból irányítók érdekei szerint alakul. Ebben az esetben megfordul a trend, és inkább az MSZP és Jobbik szavazók, valamint a bizonytalanok (63, 59, 53 százalék) értenek vele egyet, és legkevésbé a Fidesz szavazók (30 százalék).

Orbán, Soros, kondenzcsík

"Amikor arra kérdeztünk rá, hogy konkrétan kik irányítják az országot, ha nem a kormány, akkor a legtöbben Orbán Viktor egyszermélyes irányítását említették (16 százalék), de már a második és a harmadik helyen megjelentek a "nemzetközi pénzügyi körök" (13 százalék), és a hazai gazdasági csoportok (11 százalék)" – olvasható a Publicus honlapján. Az EU (6 százalék), USA (4 százalék), és Putyin (1 százalék) meglehetősen hátra csúszott a listán, de a "háttérhatalom", Soros György személyesen, és "a zsidók" valódi irányítószerepét is csak 1-2 százakék gondolja érdeminek az ország életében.

Minden negyedik megkérdezett (24 százalék) azt gondolja, hogy repülőgépekből szándékosan permetezik az embereket és inkább hisznek chemtrail-ben. Az elméletben hívók között itt is az alacsonyabban iskolágozzak, és a kisebb településeken élők vannak többen.

Tíz megkérdezettből nyolc (78 százalék) gondolja úgy, hogy az a baj, nem tudhatjuk, hogy az összeesküvés elméketek közül melyik és mennyiben igaz, és kétharmadnyian (69 százalék) látják úgy, hogy az összeesküvés-elméletek mindig tartalmaznak némi igazságot, ha nem is fedik teljesen a valóságot. Többségben vannak (48 százalék 42 ellenében) viszont azok akik szerint az összeesküvés-elméletek túl sok titoktartási készséget feltételeznek, ezért általában valótlanok.

A Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából, június 10 és 15 között, 1000 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta az összeesküvés-elméleteket és azok nyilvánosságbeli megítélését. 

 








EZT OLVASTA MÁR?

X