Brexit: hatezer fős közönség előtt zajlott az utolsó vita
A gazdaság és a bevándorlás kérdésében csaptak össze a brit EU-tagság és a kilépés hívei a kampány utolsó, eddigi legnagyobb televíziós vitájában.
Az éjszakába nyúló vitát hatezer fős közönség előtt a Wembley stadion melletti sportcsarnokban rendezték, és a BBC televízió politikai újságírói vezették.
A kilépésért kampányoló tábor vitacsoportját a konzervatív párti Boris Johnson, London volt polgármestere, a bennmaradás mellett érvelő politikuscsapatot Johnson munkáspárti utódja, Sadiq Khan, London májusban megválasztott jelenlegi - egyben első muszlim - polgármestere vezette.
London polgármestere Cameron egyik legfőbb szövetségese
Johnson a szintén konzervatív párti kormányfő, David Cameron EU-párti álláspontjával szemben kampányol a kilépésért, Khan, aki a Munkáspárt, a legnagyobb ellenzéki brit politikai erő tagjaként lett London polgármestere Cameron egyik legfőbb szövetségese a népszavazási kampányban.
Johnson szerint a jelenlegi kiegyensúlyozatlan bevándorlási rendszer korlátozás nélküli hozzáférést enged az EU-társállamok 510 millió állampolgárának a brit munkapiachoz, miközben eltaszítja a máshonnan érkezőket, akik hatalmas mértékben hozzájárulhatnának például a brit állami egészségügyi ellátó szolgálat működéséhez.
Ausztrál bevándorlási szabályozás jöhet
A volt londoni polgármester megismételte, ha Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból, 2020-ra az ausztrál rendszerhez hasonló, pontozásos módszerre alapuló bevándorlási szabályozást honosítana meg az uniós tagállamokból érkező munkavállalókkal szemben.
Ez véget vetne az uniós állampolgárok jelenlegi szabad nagy-britanniai munkavállalásának, jóllehet a már Nagy-Britanniában élő és dolgozó külföldi EU-munkavállalókra visszamenőleg az új szabályozás nem vonatkozna. A tervezett kritériumok között szerepel az angol nyelv magas szintű ismeretének megkövetelése, és az, hogy minden jelentkezőnek az adott munkakör betöltéséhez szükséges szakképesítése legyen.
Sadiq Khan erre a javaslatra reagálva megjegyezte, hogy Ausztráliában a lakosság arányában számolva kétszer akkora a bevándorlás, mint Nagy-Britanniában.
A londoni polgármester szerint a bevándorlásból Nagy-Britanniának hatalmas gazdasági, kulturális és társadalmi előnye származik, és köszönet illeti az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben dolgozó 130 ezer külföldi EU-munkavállalót, ugyanúgy, mint a brit oktatásban vagy az építőiparban alkalmazott uniós polgárokat. Khan a bevándorlók elleni gyűlöletkeltéssel vádolta Boris Johnsont, és hazugságnak nevezte a Brexit-tábor kampányának azt a visszatérő elemét, hogy Törökország rövid időn belül csatlakozik az EU-hoz.
A csütörtöki népszavazás előtt több televíziós vita már nem lesz a két tábor között, és szerdán a kampány befejeződik.
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35686 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35689 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni