Humanitárius tűzszünetet javasol a szíriai Aleppónál az orosz vezetés


-A A+

Oroszország napi három órányi humanitárius tűzszünetet javasol a szíriai Aleppónál, hogy az egykor kétmilliós nagyvárosban rekedt körülbelül 250 ezer ember hozzájusson ahhoz, ami a túléléshez kell - tájékoztat az EuroNews.

Az ENSZ segélyezésért felelős főtitkárhelyettese szerint ez az idő nem elég, de mindent kész megfontolni, ha kapnak egyben 48 órát a legszükségesebbek eljuttatására.

Washington üdvözölte az orosz javaslatot mondván, hogy mindenféle megoldást pártol, ami lehetővé teszi, hogy elhallgassanak a fegyverek és a civilek segítséget kaphassanak.

Az orosz védelmi minisztérium egyik főparancsnoka, Szergej Rudszkoj azt mondta, ők elfogadják az ENSZ javaslatát, hogy a segélyezést közösen bonyolítsák a Castello úton át. Szakértőik most ezen dolgoznak az ENSZ és Washington illetékeseivel.

Miért pont Aleppó?

Aleppó az azonos nevű tartomány székhelye, az öt éve folyó véres polgárháborúban a felkelők legfontosabb bástyája Szíriában.

A kormányerők az orosz hadsereg segítségével ostromolják hónapok óta.

A város keleti része ellen július elején indítottak offenzívát, és elvágták az oda vezető legfontosabb utánpótlásútvonalat (Castello). 

Az ENSZ szakértői azt mondják, hogy három óra alatt teherautóik nem tudják megjárni Aleppót a tönkrebombázott Castello úton. Több időre és legalább két járható útra volna szükségük.

Semmi nem marad Aleppóból

Felkelők és orvosok szerint újból gáztámadás érte az aleppóiakat szerdán. Légzési nehézséggel küzdőket láttak el a kórházakban.

A város délnyugati részében is súlyos harcok folynak. A felkelők ott ütöttek rést az ostromgyűrűn majdnem egy hete. Az orosz hadsereg azt jelentette, hogy körülbelül hétezer milicista vette be magát oda az elmúlt napokban, és folyamatosan kapják az utánpótlást fegyverben, emberben egyaránt.

Vannak a harcoló felek, és azok, akik hadban állnak

A február végén Genfben megkötött tűzszüneti megállapodást a rezsim és a felkelők is rendszeresen megszegik. Aleppónál folyamatos a harc azóta is, az ellenzék emiatt állt fel a tárgyalóasztaltól tavasszal. A szíriai béketárgyalások azóta sem indultak újra a svájci városban. Az amerikai és az ENSZ-diplomatáknak csak kisebb-nagyobb helyi fegyvernyugvást sikerült kijárniuk Moszkvában.

A polgárháború 2011 tavaszán egy szétvert kormányellenes tüntetéssel kezdődött Szíriában. Azóta csaknem 400 ezer ember halt meg, és 11 milliónál is többen menekültek el a harcok elől. Többségük külföldön, nagyon sokan Európában várják a háború végét.








EZT OLVASTA MÁR?

X