Szigorúbban büntetné a nők nemi szervi csonkítását Egyiptom


-A A+

A nők megcsonkítását szabályozó rendelkezések szigorítását tervezi Egyiptom - jelentették be a hét végén. Az új törvényjavaslat szerint akár hét évi szabadságvesztéssel lehet büntetni azokat, akik ilyen jellegű beavatkozást végeznek el - tájékoztat az EuroNews.

A nők megcsonkítása jelenleg is törvénybe ütközik Egyiptomban, mégis bevett gyakorlat. A szigorúbb szabályokkal ennek venné elejét a kormány.

A UNICEF februári jelentése szerint legkevesebb 200 millió lány és nő él a világ 30 országában, akik elszenvedték a nemi csonkítás valamilyen formáját. Többségében afrikai országokat említ az összesítés.

44 millió lány 14 évesnél fiatalabb volt, amikor a beavatkozást elvégezték rajtuk.

Hosszú évszázadok óta akadnak családok vagy közösségek, akik kisebb-nagyobb részeket metszetnek ki a külső női nemi szervről. Ezeket a beavatkozásokat nem orvosi indok miatt végeztetik el, a céljuk csupán annyi, hogy ne adjon örömöt a nemi élet a nőknek.

A zugsebészet keretében illegálisan elvégzett operációk nagy fájdalommal, vérveszteséggel és traumával járnak, húgyúti és nőgyógyászati fertőzéseket okoznak, ciszták kialakulásához és terméketlenséghez vezethetnek.

Ifrah Salad Abdulle 17 éves. Egy menekülttáborban él, ahol a húsz éve tomboló polgárháború elől menekülőket szállásolták el. Sok nő szenvedte el közöttük a csonkítást, legtöbbjüknél valamilyen komplikáció is súlyosbította helyzetüket.

"Csak 8 éves voltam, amikor megcsonkítottak, és sok problémát okozott ez nálam. Nagy fájdalmakat éreztem napokon át, a varratok sem voltak jók, nem volt szabad mozognom, nehogy elmozduljanak. Problémás volt a vizelet ürítése, csak oldalra fekve volt lehetséges" – mondta Ifrah.

A mogadishui Benadir Kórházban a csonkítás áldozatainak sorát kezelik, helyreállító műtéteket végeznek, de komplikált terhességekkel is kell foglalkozni az orvosoknak.

Egy orvos, Maryam Omar Salad szerint a csonkítás nagy veszélyeket jelent az ebből fakadó veszélyeztetett terhesség esetén az anyára és a születendő gyermekre is.

"Amikor a baba a szülőcsatornába jut, nem tudja azt elhagyni, meg is fulladhat, így a terhességi végig egészségesen fejlődő babák közül sok születik halva. A császármetszés lehet ilyenkor megoldás, de az sem veszélytelen" – mondta Dr. Salad.

Több ország is szigorított már vonatkozó törvényein, hogy felszámolja a nők csonkításának gyakorlatát. Számos helyen nyilvános megmozdulásokkal tiltakoznak, hogy a hangos tüntetésekkel segítsék a tudatformálást minél szélesebb körben, derül ki az UNICEF jelentéséből.








EZT OLVASTA MÁR?

X