Francia légicsapások állították meg Maliban az iszlámistákat
A francia erők megállították Maliban az iszlamista csoportok előrenyomulását dél felé, és jelenleg a terroristák háttérbázisait támadják északon - közölte vasárnap Laurent Fabius francia külügyminiszter.
"A terroristák megállítása megtörtént. Ma a terroristák háttérbázisaival kezdtünk el foglalkozni" - mondta a diplomáciai tárca vezetője az RTL rádiónak és az LCI hírtelevíziónak adott interjúban. A külügyminiszter a Gao elleni csapásokra utalt az ország északi részén, ahol a térség urának számító Mozgalom a Nyugat-afrikai Dzsihád Egységéért (MUJAO) nevű iszlamista szervezet székhelye található. Fabius elmondta, hogy Algéria korlátlanul engedélyezte a francia gépek átrepülését az észak-afrikai ország légterében.
Korábban a francia védelmi minisztérium azt közölte, hogy a francia erők vasárnap először vetettek be négy Rafale vadászbombázót, amelyek Gao közelében megsemmisítették a fegyveres csoportok egyik kiképző táborát és logisztikai raktárait.
A francia erők Kidal közelében is csapást mértek egy fontos iszlamista bázisra, valamint egyéb északi célpontokat is bombáztak, Léré és Douentza közelében. A francia beavatkozás harmadik napján mintegy 550 francia katona tartózkodott Maliban. A védelmi miniszter tájékoztatása szerint "állandóak a csapások, amelyek éjszaka és holnap is folytatódnak".
A külügyminiszter cáfolta, hogy a francia katonai vezetést meglepte az iszlamista erők ellenállása és hadi felkészültsége. A francia elnökség ugyanis korábban azt közölte, a francia erők nem számítottak arra, hogy ennyire felkészült, jól képzett, modern fegyverekkel ellátott csoportokkal kell szembesülniük.
Fabius hangsúlyozta: a francia katonai erők fő küldetése a légi csapások végrehajtása, de a bombázók irányításához természetesen a földön is tartózkodnak különleges erők. Arra is utalt, hogy a jövő héten további francia csapaterősítés érkezik Maliba az afrikai erőkkel együtt. Niger és Burkina Faso után Szenegál, Benin és Togo is bejelentette, hogy csapatokat küld Maliba, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia pedig logisztikai segítséget ajánlott fel.
Fabius emlékeztetett arra, hogy a francia beavatkozás célja "a terroristák feltartóztatása", "Mali területi egységének helyreállítása, ami több időbe is telhet", valamint "az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatának érvényesítése", amely a politikai párbeszédet hangsúlyozza és az ország fejlődésének szempontját érinti. A külügyminiszter arra is felhívta a figyelmet, hogy ha Franciaország nem avatkozott volna be Maliban, az iszlamisták elérték volna a fővárost, Bamakót, aminek "elviselhetetlen következményei" lettek volna.
A mali fővárosból tudósító francia újságírók arról számoltak be, hogy Bamakóban teljes nyugalom uralkodik, a három nappal ezelőtt még az iszlamisták érkezésétől rettegő lakosság felszabadultan üdvözölte a francia beavatkozást. Az onnan több mint ezer kilométerre folyó háborúról azonban a korábbi szokásoktól eltérően egyelőre semmilyen felvételt nem mutattak be sem a francia és a mali kormányerők, sem az iszlamisták, akik pedig rendszeresen készítenek propagandavideókat. A tudósítókat hatvan kilométerre a frontvonaltól nem engedi tovább a katonaság, az áldozatokról és a sérültekről sem rendelkezik pontos adatokkal a média.
- 35090 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35092 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35092 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35093 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35095 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35095 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni