Hatoldalú csúcstalálkozóval zárult Obama berlini látogatása
A német kancellárral és a francia államfővel, továbbá az olasz, a brit és a spanyol miniszterelnökkel folytatott hatoldalú megbeszéléssel ért véget pénteken Barack Obama amerikai elnök háromnapos berlini látogatása.
Sajtóértesülések szerint a megbeszélésen mindenekelőtt a transzatlanti kapcsolatok jövőjéről, Donald Trump megválasztott amerikai elnök várható tevékenységéről, valamint a Nyugat és Oroszország viszonyáról, a szíriai polgárháborúról és az iszlamista terrorizmusról, továbbá a brit uniós tagság megszüntetéséről (Brexit) és a nemzetközi menekültválságról volt szó.
Beszámolók szerint a hat vezető egyetértett abban, hogy fenn kell tartani az Oroszország ellen az ukrajnai válság miatt elrendelt szankciókat, visszavonásuk feltétele a válság politikai rendezését célzó minszki megállapodás maradéktalan végrehajtása.
Berlinből Limába
A tanácskozás után nem tartottak sajtótájékoztatót. Barack Obama a német fővárosból a perui fővárosba, Limába utazott, ahol részt vesz az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) tagországainak csúcstalálkozóján.
Angela Merkel német kancellár a hivatalában tartott találkozó után kétoldalú megbeszélést folytatott Mariano Rajoy-jal, a tíz hónapos belpolitikai patthelyzet után októberben újraválasztott spanyol miniszterelnökkel, majd Theresa May brit kormányfővel.
A kétoldalú megbeszélések között a spanyol kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatón Angela Merkel kiemelte, hogy a spanyol kormány megalakulása és gazdaság kilábalása a sokévi válságból az egész EU-nak kedvező fejlemény. A spanyol gazdaság élénkülése különösen fontos Németországnak, tekintve, hogy Spanyolország Németországból importálja a legtöbb árut és szolgáltatást, és a német cégeknek Spanyolország a fő kiindulópont a latin-amerikai piacok felé.
Oroszországról sok szó esett
A kancellár kérdésre válaszolva elmondta: a hatoldalú csúcstalálkozón a szíriai polgárháborúval kapcsolatban „konkrétan” nem merült fel az Oroszországgal szembeni büntetőintézkedések lehetősége, szankciókról csak az ukrán válsággal összefüggésben beszéltek.
A megválasztott amerikai elnök programja, várható tevékenysége körüli bizonytalanságra utalva Angela Merkel kiemelte: „soha nem tud valaki egyedül mindent megoldani, csak együtt lehetünk erősek”.
Barack Obama csütörtökön a kancellárral folytatott megbeszélése után azt mondta, óvatosan optimista Donald Trump elnökségével kapcsolatban. Kiemelte, hogy a tisztséggel járó országos és nemzetközi felelősség összpontosításra és fegyelmezettségre ösztönöz.
Donald Trump ezt „nagyon gyorsan észreveszi” majd – jegyezte meg. Egyben figyelmeztette utódját, hogy ne kössön Oroszországgal „reálpolitikai alkukat”, vagyis elvtelen, a nemzetközi közösség szabályaival ellentétes, más országoknak hátrányos megállapodásokat.
A távozó amerikai elnök a világtörténelem egyik legnagyobb vívmányának nevezte az Európai Uniót, és hangsúlyozta: törekedni kell arra, hogy minél zökkenőmenetesebben, károsodás nélkül történjék meg a Brexit.
Barack Obama a többi között a globális éghajlatváltozás megfékezéséért kezdett küzdelem folytatása, a párizsi klímavédelmi egyezmény végrehajtása mellett is állást foglalt, Angela Merkelt pedig barátjának és legszorosabb politikai szövetségesének nevezte. „Ha német lennék, a követője lennék” – mondta az amerikai elnök.
- 33748 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33750 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33751 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33752 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33753 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33754 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni