A brit kormány tapasztalatlan a Brexit-tárgyalások lebonyolításához
Nagy-Britannia váratlanul lemondott EU-nagykövete szerint a brit kormányban nincs meg a szükséges tapasztalat a Brexit-tárgyalások lebonyolításához. A brit kormány úgy kommentálta távozását: azért mondott le, hogy új tárgyalója legyen a Brexit-tárgyalásoknak.
Kedd éjjel kiszivárgott a BBC-hez és a Sky News brit hírtelevízióhoz Sir Ivan Rogers levele, amelyet lemondásának bejelentése előtt a brüsszeli EU-központban dolgozó brit kollégáihoz írt. Ebben a diplomata kifejezésre juttatta azt a reményét, hogy volt munkatársai továbbra is szembeszállnak „a rosszul megalapozott érvelésekkel és az összerendezetlen gondolatokkal”, és soha nem riadnak vissza attól, hogy elmondják az igazságot „a hatalmon lévőknek”.
Hozzátette: reméli azt is, hogy a brit EU-képviselet munkatársai segítik majd egymást azokban a nehéz pillanatokban, amikor a címzetteknek nem tetsző üzeneteket kell továbbítaniuk a kilépési tárgyalások során. Rogers kifejtette azt a véleményét is, hogy a brit kormányzati apparátus – ellentétben az Európai Bizottsággal és az Európai Tanáccsal – szűkében van a komoly többoldalú tárgyalások lebonyolításához szükséges tapasztalatoknak.
A volt nagykövet egyetlen kormánytagot sem említ név szerint, de megfogalmazásaiból egyenesen következik, hogy szavainak címzettjei Theresa May kormányának Brexit-párti frontemberei, mindenekelőtt Boris Johnson külügyminiszter, David Davis, a Brexit-tárgyalások lebonyolítására létrehozott minisztérium vezetője és Liam Fox külkereskedelmi miniszter.
Rogers levele szerint „egyesek hiedelmével ellentétben szabadkereskedelem nem lesz csak úgy önmagától, ahhoz két- és sokoldalú egyezségekre és számunkra elfogadható feltételek elérésére lesz szükség”.
A diplomata e kitételével mindenekelőtt Liam Fox címére intéz alig burkolt bírálatot. A külkereskedelmi miniszter többször hangoztatott álláspontja szerint ugyanis Nagy-Britannia szabadkereskedelmi megállapodások sorát kötheti majd az egész világgal, amint kilépett az Európai Unióból.
Szűkszavú nyilatkozat a kormányfőtől
Theresa May jelenlegi kormányfő hivatalának szóvivője kedd esti szűkszavú nyilatkozatában kijelentette: Sir Ivan azért hozta meg ezt a döntést, hogy utódját ki lehessen nevezni még a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének március végéig esedékes aktiválása előtt. Ez a cikkely szabályozza – és aktiválása hivatalosan el is indítja – a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalássorozatot.
Az 50. cikkelyt London az idei első negyedév végéig kívánja aktiválni, és Rogersre az eddigi várakozások szerint kulcsszerep hárult volna a kilépési tárgyalások kezdeti szakaszában. Sir Ivan Rogers, akit az előző miniszterelnök, David Cameron nevezett ki a brüsszeli brit EU-képviselet élére 2013-ban, kedden jelentette be, hogy távozik tisztségéből, noha négy évig, vagyis az idei év végéig maradhatott volna posztján.
- 35573 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35575 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35575 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35577 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35578 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35578 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni