A brit és az amerikai hírszerzés is tudott a Trump-dossziéról
Pénteki brit sajtóértesülések szerint a brit kormány tudtával és engedélyével adta át az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) a jövő héten hivatalba lépő új amerikai elnökről, Donald Trumpról összegyűjtött állítólagos kompromittáló adatokat a brit külső hírszerzés (MI6) egyik volt tisztje.
A brit médiában e héten megjelent értesülések szerint a 35 oldalas jelentést, amely Trump oroszországi kapcsolatait, illetve a róla állítólag Oroszország birtokában lévő kompromittáló titkosszolgálati anyagokat részletezi, Christopher Steele, az MI6 egykori alkalmazottja készítette.
A The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilap pénteki kiadása „magas beosztású” amerikai illetékeseket idézve azt írta, hogy Steele-lel az FBI vette fel a kapcsolatot még tavaly júliusban, azzal a kérdéssel, hogy „beszélhetnének-e” az általa Trumpról összegyűjtött anyagról. A brit lap név nélkül idézett amerikai forrásai szerint Steele brit kormányilletékesektől kért engedélyt arra, hogy tárgyalhasson az FBI embereivel, és az engedélyt meg is kapta. Ezután Steele Európában találkozott egy FBI-ügynökkel, akivel az „dossziéban foglaltak hátteréről értekezett”.
A BBC ugyancsak pénteki értesülése szerint Steele-t a 2018-as labdarúgó-világbajnokság rendezési jogának elnyerésére benyújtott angol pályázat intézőbizottsága is alkalmazta adatgyűjtésre a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségről (FIFA), illetve a többi pályázó országról. A BBC szerint nem ismert, hogy a volt MI6-ügynök tevékenysége vezetett-e a FIFA korrupciógyanús ügyeinek feltárására indított vizsgálathoz, de a brit közszolgálati médiatársaság forrásai szerint Steele az ebben az ügyben összegyűjtött adatait is eljuttatta az FBI-nak. A 2018-as vb rendezési jogát Oroszország nyerte.
Dolgozott a Litvinyenko-gyilkosság felderítésén is
A The Daily Telegraph pénteki értesülése szerint az MI6 részéről annak idején Steele dolgozott a Litvinyenko-gyilkosság hátterének felderítésén is.
Alekszandr Litvinyenko, az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) egykori alezredese 2000-ben emigrált Londonba, és élesen szembefordult az orosz vezetéssel. A volt FSZB-ügynököt 2006 novemberében, a szervezetébe juttatott hatalmas adag polónium 210-essel ölték meg. A súlyosan mérgező, sugárzó anyagot a Scotland Yard vizsgálata szerint Litvinyenko teájába csempészték bele a londoni Millennium Hotel bárjában, ahol a volt FSZB-tiszt két egykori ügynöktársával találkozott.
London kérte a gyilkossággal gyanúsított orosz ügynökök kiadatását, ám ezt Moszkva megtagadta. Ezt diplomaták kölcsönös kiutasítása követte, és a két ország kapcsolatai azóta is mélyponton vannak.
- Trump fel akart vinni egy magyar modellt a hotelszobájába Moszkvában
Száj(t)tátó - Azonosították a Trumpról kompromittáló értesüléseket összeállító egykori brit hírszerzőt
Külföld - Trump: az oroszok álltak a hackertámadások mögött
Külföld - Mi történt 2013-ban a moszkvai Ritz Carlton Hotel elnöki lakosztályában?
Külföld
- 34233 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34235 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34235 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34237 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34238 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34238 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni